Arsa ve Tarla Arasındaki Fark Nedir?

Yazımın hemen başında sizinle arsa ve tarla arasındaki farkı netleştirmek istiyorum. Çünkü yazının devamında “imarsız arsa” tanımına devam edeceğim çünkü daha çok kullanılıyor. Ama esasen piyasada doğru kullanım itibariyle imarsız olan bir toprağa “tarla” denir. İmarı varsa oraya “arsa diyoruz .

Yani imarsız arsa tanımı kendi başına bir tamlama olarak doğru bir tamlama değil. Bir yer imarsız ise “Tarla”dır, imarı varsa zaten orası arsadır.

İmarsız arsa alınır mı?

Bir arsa veya toprak parçası ister imarlı olsun ister imarsız arsız olsun, kolayca satılabilir veya alınabilir . Yani satın almak açısından ve tapu işlemleri açısından bir toprağın imarlı veya imarsız olmasının farkı yoktur.

Yani mal sahibi ile anlaşırsınız veya mal sahibi iseniz alıcı ile anlaşırsınız. Fiyat pazarlığını bitirirsiniz . Sonrasında ödemenizi alıp tapuya gidip toprağınızı veya arsanızı karşı tarafa devredebilirsiniz veya mal sahibinden alabilirsiniz

Bir toprak ister imarlı ister imarsız olsun sonuçta bir tapudan ibarettir ve tapu da, tapu müdürlüğünde bir kişiden diğer bir kişiye kolayca devredilir yani satış gerçekleşir.

İmarsız arsa ucuz mudur?

 

İmarlı ve imarsız aynı durumdaki iki arsayı karşılaştırdığımızda tabii ki imarsız bir arsa imarlı bir arsaya göre daha ucuzdur . Çünkü imarlı bir arsaya hemen bir konut veya ticari bir gayrimenkul inşaatı yapabilirsiniz ve orayı faal bir hale getirebilirsiniz

Arsanız konut imarlı ise oraya hemen daireler yapıp ister kendiniz kullanırsınız isterseniz satarak kazanç elde edersiniz.

Arsanız mı sanayi imarlı ise oraya bir fabrika yapabilirsiniz . İster kendiniz kullanır ister bu fabrikayı kiraya verebilirsiniz

Yani imarlı arsalarda hemen faaliyete geçilebilir , buradan bir kazanç elde edilebileceği için ve akibeti belli ve son hali net olduğu için değeri her zaman imansız arsalara göre daha fazladır.

İmarsız bir arsanın planması ve durumunun ne olacağı belli değildir . Bazen büyükşehir belediyesi örneğin orayı planlamış olabilir , şu anda imar yoktur ama önümüzdeki dönemde konut imarlı olarak görünebilir bir şekilde planlanıyor olabilir.

Bir şekilde planlamalar yapıldığında değişme ihtimalini göz önünde bulundurmanız gerekir. Büyükşehirde sizin arsanız konut olarak tasarlanmış olabilir ama sonradan bu değiştirilerek yeşil alana dönüşebilir veyahut ticari bir arsaya dönüştürülebilir

Yine imar olmayan bir bölgenin ifraz çalışması ve imar çalışması yapıldığı zaman sizin arsanızın tam ortasından bir yol geçebilir veya büyük bir elektrik hattı geçebilir .

Bütün bu ihtimaller arsanızın fiyatı ile ilgili ciddi değişimlere sebep olur.

İmarsız arsa imarlı hale getirilebilir mi?

İmarı olmayan bir toprak parçası yani tarlanın imarlı hale gelebilmesi sizin elinizde olan bir durum değildir.

Örneğin İstanbul’da imar çalışmalarını öncelikle büyükşehir belediyesi sonrasında da o bölgeyi yerel belediyeler yapmakta ve imar durumunu belirlemektedirler.

Yani sizin bir tanıdığınız varsa belediyeye herhangi bir dilekçe vererek veya başka bir türlü burayı kendi başımıza imara açılmazsınız

İmarsız arsa almanın riski nedir?

Yukarıda belirttiğim üzere imarsız bir tarla almanın bazı riskleri var.

Çünkü o bölgeye daha sonra imar çalışması yapıldığında sizin arsanızdan kesintiler yapılabilir ve arsınız 1000 metre² iken bir anda 700 metre²’ye düşebilir.

Veya arsanızın ortasından kocaman bir yol geçebilir ve arsanız küçükse geri kalan bölümlerini hiç kullanılmayacak hale getirebilir.

Tabi her zaman olumsuz düşünmeye gerek yok . Eğer arsanız imarlıi hale gelir ve orada bir konut veya sanayi alanı oluşturulursa o zaman da maliyetimizin kat ve kat üzerinde gelir elde edersiniz ve aldığınızın çok üzerinde fiyatlara satarsınız

Arsanız mı var?

Arsanız var ve satmak istiyorsanız bizimle iletişim kurabilirsiniz. Sitemizdeki iletişim bölümünden bizimle irtibata geçersiniz uzman gayrimenkul danışmanı kadrosu ile arsanızın satışı konusunda size profesyonel destek verebiliriz.