Dünyanın en yüksek binaları çok merak edilen bir konudur. Zira kimi zaman bu binaları ziyaret etmek için soranlar olmakta, kimi zaman da bu binalardan feyiz alan mühendisler, mimarlar ve tasarımcılar bulunmakta.
Şimdi gelin dünyanın en yüksek binaları hangileri birlikte bakalım.

1. Burj Halifa

2010 yılındaki son yarışa göre Dünya’nın en uzun binası Dubai’deki Burj Khalifa’dır. Skidmore, Owings&Merrill tarafından tasarlanan bina 163 kat ve 828 metredir. Dünya’nın en ünlü binalarından biridir.

2. Şangay Kulesi

Çin Şangay’da bulunan Sngay Kulesi 632 metredir ve rakibi Burj Khalifa’dan 200
metre alçaktır. 2014 yılında tamamlanmıştır. Şangay Kulesi Dünya’nın en hızlı asansörlerine sahiptir ve bu asansörler saniyede 18 metre ilerlemektedir.

3. Mekke Saatli Kule

Listemizde üçüncü sırada Mekke Saatli Kule vardır. En ayırt edici özelliği
üzerinde çok büyük bir saat olmasıdır. Saat o kadar büyükyüt ki 25km uzaktan görülebilir. Bina 601 metre uzunluğundadır. 2012 yılında tamamlanmıştır.

4. Ping An Uluslarası Finans Merkezi


599 metre uzunluğu ile bu bina Çin Şenzen’de bulunmaktadır. Khon Pedersen Fox
tarafından tasarlanan bina yapıldığı anda 4.sıraya yerleşmiştir. Bittiğinde Dünya’nın en büyük ofis binası olacaktır. Adı Amerikadaki One Dünya Ticaret merkezi ile benzerdir.

5. Goldin Finance 117

The Goldin Finance 117 kulesi, 597 metre uzunluğundadır ve P&T Grup
tarafından tasarlanmıştır. Çin Tanjin’de bulunmaktadır ve 2016 sonu itibari ile tamamlanacaktır. İçerisinde otel ve ofisler olacaktır. Bir önceki rakibi olan Ping An Ticaret merkezinden sadece 2 metre daha alçaktır. 5.sıraya yerleşmiştir.

6. Lotte Dünya Kulesi

Khoen Pedersen Fox tarafından tasarlanan kule, Dünaya’nın en uzun 6. kulesidir ve 556 metre uzunluğundadır. Seul’da bulunmaktadır ve Güney Kore’deki en uzun binadır.

7. One World Ticaret Merkezi

Önceki rakibinin 60 metre gerisinde bulunan One World Ticaret Merkezi, New York’ta bulunmaktadır. 541 metre uzunluğundaki bu bina sadece Dünya’daki 7.yüksek bina değil,

NewYork’taki en uzun binadır. 2011 yılında 11 Eylül’de yıkılan Dünya Ticaret Merkezi kuleleri yerine yapılmaktadır.

8. CTF Finance Centre

Gelelim Dünya’nın sekizinci büyük binasına. CTF Finans Merkezi Guangzhou’da
bulunmakta ve içerisinde ofis, otel, konut, alışveriş merkezi bulunan bir kompleksdir. Bir sonraki rakibi olan Taipei 101 kulesinden 21 metre yüksektir ve uzunluğu 530 metredir.

9. Taipei 101

509 metre uzunluğundaki Taipei, listemizde 9.sıradadır. Bu bina 2004-2007 yılları
arasında, Dünya’nın en uzun binası idi. Dubai’deki Burj El Halifa binası tarafından geçilerek geri sıralara itildi. 101 katlı olduğundan isminde 101 rakamı bulunmaktadır. 2004 te uluslararası bir ödül de almıştır.

10. Şangay Dünya Finans Merkezi

Şangay Dünya Finans Merkezi, Taipei’den 16 metre daha düşük ve 10.sıradadır.
Bina şekli itibari ile Şişe Açacağı olarak da adlandırılmaktadır. Şangay Kulesine komşudur ve 2008 yılında tamamlanmıştır. Birçok kulede olduğu gibi Khon Pedersen Fox tarafından tasarlanmıştır.

Bence bu tar binalar ihtiyaçtan ziyade prestije hitap ediyor. Yani 5000 metre bir bina sırf ofis ihtiyacı için yapılmaz. Zaten bu binalarda maliyetler çok yüksek ve bu amaçlarla geri dönme zamanı çok uzundur. Kullanım olarak da , tasarım ve teknik olarak da zor binalardır.
Ama böyle bir binanız var ise Dünya çapında daha çok duyulursunuz. Yani esasında bir reklam aracıdır. Turizme katkısı büyüktür. Ülkeler bu tarz binalar yaparak daha çok gündeme gelmek ve ikonlar oluşturmaktadır.
Sek tör olarak değerlendirdiğimde; tabii ki böyle bir binada çok fazla alan vardır. Bu alanların satış ve kiralanması emlak piyasası açısından olumlu etkiye sahiptir.