500.000 nüfusu ile Esenler semti İstanbul’un en büyük semtlerinden bir tanesidir.  Nüfus sayısından da anlaşılacağı üzere Türkiye’deki birçok şehirden dahi daha büyük durumdadır.

Ayrıca çevre ilçelere baktığımız zaman çok kalabalık bir bölgede bulunmaktadır Esenler Esenler ilçesi Bayrampaşa ,Güngören ,Bağcılar ve Zeytinburnu ilçeleri ile komşudur. Bu ilçeler de Esenler gibi İstanbul’un en kalabalık ilçelerindendir.

Esenler ilçesi 18 mahalleden oluşmaktadır Ayrıca çevresinde sanayi merkezleri bulunmaktadır.

Ayrıca herkesin bildiği İstanbul otobüs otogarı Esenler ilçesi sınırlarında bulunmaktadır.

Bu nedenle Esenler Belediyesi ve Çevre Şehircilik Bakanlığı birlikte olarak Esenler’de çok büyük bir kentsel dönüşüm çalışmasını başlatmış bulunmaktadır.

Bu çalışmanın ilk duyurulması 11 Mayıs 2016 tarihinde yapıldı. Esenler’de yapılacak olan kentsel dönüşüm çalışması Türkiye’nin en büyük şehir parkını da içinde olan Dünya’nın en büyük kentsel dönüşüm çalışması özelliğini taşımaktadır

Esenler’de bu şekilde büyük bir kentsel dönüşümün yapılabilmesi için gerekli müsait 8.7 milyon metrekare büyüklüğünde bir alan bulunmaktadır Bu alan, yapılacak çalışmalar için oldukça geniş ve böyle bir büyüklükteki kentsel dönüşümün uygulanması için yeterli imkanı vermektedir.

Esenler kentsel dönüşüm proje özellikleri

Esenler’de yapılacak olan kentsel dönüşüm çalışmasında sadece yeni binalar olmayacak.  Projede hedeflenen ayrıca bazı mimari ve yaşam kalitesi hedefleri bulunmaktadır.  Örneğin mimari olacak hedeflerden bir tanesi şehrin geleneksel bir tarzda tasarlanması yani binaların geleneksel mimari ile tasarlanmış olması, aynı zamanda altyapı olarak en son teknolojinin kullanıldığı bir şehrin oluşturulmasıdır.

Esenler kentsel dönüşüm projesindeki hedeflerden bir tanesi de toprağa yakın, en fazla 6 katlı binalardan oluşan bir projenin gerçekleştirilmesidir. Çünkü belediye başkanının ve çevre şehircilik bakanlığının da üzerinde durduğu şekilde dikey değil , yatay mimari bu projede göz önünde bulundurulmaktadır.  Yatay mimari ile eski eski mahalle kültürünün tekrar oturtulması ve insanın esasen yüksekten değil toprağa yakın bir şekilde ruhsal açısından da daha sağlıklı olduğunun düşünülmesi üzerine Esenler’de yapılacak olan yeni projelerin yüksek katlı değil daha yatay mimari ile alçak katlı binalardan oluşması hedeflenmiştir.

Esenler kentsel dönüşümde kaç proje konut yenilenecek?

Yeni Esenler olarak adlandırılan Esenler kentsel dönüşüm projesinde yaklaşık olarak 90.000 konut yenilenecektir Yani yaklaşık 450 bin kişi Esenler ilçesi içerisinde yeni şehre taşınacak veya değiştirilecektir Bu da  neredeyse Esenlerin toplam nüfusuna eşittir.

Kentsel dönüşümde yıkılan binalar ne olacak?

Esenler kentsel dönüşüm projesinde yıkılan binaların tamamen park ve diğer insaniye donatılar olarak kullanılması hedeflenmektedir. Yani toplam hedeflenen alanın yüzde 60’ı donatıya terk edilecek ve sadece yüzde 40’ına bina yapılacaktır.

Esenler  kentsel dönüşüm projesi prim yaparmı?

Şu ana kadar profesyonel bir gayrimenkul danışmanı olarak gözlemlediğim kadarıyla kentsel dönüşümün ve yenilemenin olduğu birçok yerde değer kazanma gerçekleşmiştir. Esenler’de de yapılacak olan şehir eğer güzel bir şekilde planlama olursa ve planlandığı gibi uygulanırsa yani mimaride, teslim tarihinde ve diğer hukuki süreçler de hiçbir aksaklık yaşanması gün sonunda mutlaka değerlenme olacaktır.

Esenler kentsel dönüşüm hangi mahallelerde olacak?

Bu konuda farklı haberler ve röportajlar olmasına rağmen en doğru bilgi Belediyenin kendi verdiği bilgidir. Şu an itibariyle de Esenler Belediyesi’nin internet sitesinde kentsel dönüşüm mahalleleri Oruç Reis ve Turgut Reis mahalleleri görülmektedir.

Kentsel dönüşüm alanında kimler ev yapacak?

An itibarı ile yapılan açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu konu üzerinde detaylı olarak çalışmaktadır ve Kiptaş , TOKİ ayrıca ihtimal olarak Emlak Konut vasıtası ile bu alanda konut yapımına başlanması ve bu şirketlerle devam edilmesi planlanmaktadır