Izale-i şuyu, kelime manası olarak “ortaklığın bitirilmesi” anlamına gelmektedir Biz kendi konumuzla alakalı olarak bunu tabii ki gayrimenkulde olan ortaklıkların Mahkeme yoluyla sonuçlandırılması anlamında tercüme edebiliriz .

Izale-i şuyu genelde İki tür durumda karşımıza çıkmakta bunların ilki miras davalarında veyahut bir gayrimenkul sahibinin vefatı ile mirasçılar arasında bunun bölünmesi sırasında olmaktadır. Örneğin herhangi bir gayrimenkul mirasçılar arasında paylaşıldığı zaman mesela 3 çocuk varsa bunlar ortak olmayı istemeyip gayrimenkuldeki haklarını alıp Bu gayrimenkulü bir kişiye devretmek isteyebilirler bu durumda mahkeme yolu ile bu neticeler indirilir Ve Sonuçta açık artırma ve İhale usulü ile bu gayrimenkul satılır ve herkese hissesi oranında gerekli ödemesi yapılır.

ancak günümüzde izale-i şuyu davaları daha çok Hisseli tarlalarda veyahut hisseli gayrimenkullerde görülmektedir Örneğin bir arsa varsayalım bu arsada 10 kişinin hissesi olsun. İstanbul’da hisseli arsalar Arnavutköy bölgesinde özellikle rastlayabilirsiniz. Bu bahsettiğimiz 10 ortağı olan arsanın herhangi bir ortağı kendi hissesini satmak isteyebilir. Ortağı olduğu bu arsanın toplamının 10.000 metrekare olduğunu düşünelim yani her hisseder başına 1.000 metrekare arsa düşmektedir.

bu hissedarlardan birisi gitmiş ve arsasını kendi Payı olan bin metrekaresini bir kişiye satılmış olsun.  Bu durum çokca karşılaşılan bir satış şeklidir yani hisseli arsada hisse sahibi kendi payına düşen kısmı herhangi birine satabilir ve yeni alan da kendi adına tapusunu elde etmiş olur.

Hisseli arsalardaki veyahut gayrimenkullerde ki bu satış normal hissesiz Bir garibin kule göre çok daha farklı şekilde yapılmaktadır ve eğer kuralına göre yapmazsınız karşımıza farklı problemler çıkmaktadır.

Hisseli arsalardaki öncelik alım hakkı nedir?

Örneğin siz bir arsanın orta işiniz kendi hissenizi satmadan önce bütün diğer hissedarlara noter kanalı ile arsanızı kendi payımıza olan kısmını saçınızı bildirmeniz gerekir ve diğer arsa sahipleri de yani ortaklarımızla buna mukabil size bir satın alma cevabı gönderebilirler Eğer yasal süre içerisinde noterden bir cevap göndermezler s o zaman arsanızı üçüncü kişilere satabilirsiniz Diğer şekilde arsanızı Yani kendi hissemize olan arsayı ilk alma hakkı diğer hissedarlarındır. Ortaklarımızdan yani diğer hissedarlardan herhangi birisi Eğer sizin arsa payını almak istiyorsa sizin o kişiden başkasına satma durumunuz yoktur yani direkt ortağınıza satmak zorundasınız

Hisseli bir arsanın hangi tarafı hangi hissedara aittir?

Bu konu çok önemlidir ve çoğunlukla yanlış bilinmektedir Yukarıdaki örnekte bahsettiğimiz gibi 10 bin metrekarelik bir arsa düşünelim ve bu arsanın 10 hissedarı Yani onun ortağı olsun bu her Ortağın bin metrekare arsası olduğu anlamına gelir Peki bu 1000 metrekareniz, arsanın hangi taraftadır? sol alt köşesi m,? sağ üst köşesi mi? ortası mı? veyahut neresi?

Cevap: Hisseli arsalarda arsanın neresinin kime ait olduğu maalesef belli değildir. Yani o 10 dönüm arsanın içerisinde bin dönümü sizindir ama neresi olduğu belli değildir Bu nedenle satış yaparken bunu düşünmeniz ve o arsanın bu bölümünü göstererek Burası benim gerek satmanız çok sakıncalıdır

Izale-i şuyu davaları ne kadar sürmektedir?

Bu davalar diğer davalar gibi ülkemiz şartlarında genellikle 3-4 yıl veya biraz daha uzun sürmektedir. Bu nedenle bu davayı gerektirecek durumlarda ben uzman bir gayrimenkul danışmanı olarak en kısa sürede diğer ortaklarla Eğer bir çözüm bununla biliyorsa bu çözümün bulunur herkesin bundan mutlu ayrılmasını sağlamanın doğru olduğunu düşünüyorum.

Hisseli arsa alınır mı?

Yukarıda anlattığımız bazı muhtemel sorunları mutlaka başında bilmeniz gerekir. Bunları bilerek eğer hala arsanın size uygun olduğunu düşünüyorsanız almanızın önünde herhangi bir engel yoktur. Alırken yukarıda bahsettiğimiz gibi bütün diğer ortaklara noterden gerekli uyarı gitmiş mi? ve diğer ortaklardan gelen bir alım talebi olmuş mu? Bunu bilmeniz gerekir.  Eğer almak isteyen bir ortak varsa siz almış olsanız dahi diğer ortak dava açarak sizden burayı alabilir.

Hisseli bir arsam var Ve bunu satmak istiyorum en doğru yol nedir ?

Hisseli arsanızı satmak istiyorsanız yukarıda bahsedildiği gibi noter aracılığı ile diğer ortaklarınıza bunu bildirmeniz gerekiyor Eğer onlardan herhangi bir alım talebi Gelmediyse Tabii ki hisseli arsanızı satabilirsiniz.

Diğer bir satış yöntemi de bütün ortakların vekaletini alarak ağrısının tek parça halinde satılmaktadır Aslında bu en güzeli en garantisidir burada uzman bir gayrimenkul danışmanından destek almanızı tavsiye ederim bu Danışman bütün ortaklardan vekalet alarak arsayı direkt Tek bir kişiye satar ve böylece ortakların bu satıştan sonra herhangi bir hak talebi olamaz ve alan kişi de böyle bir risk olmadığı için daha rahatlıkla bu arsayı satın alabilir .