Türkiye’de konut krizi ne zaman olacak?

Sürekli dile getirilen haberlerde medyada veya sokakta duymaya alışık olduğumuz sorulardan bir tanesi. Bugün gelin bu konuya değilim ve biraz açıklık getirelim.
2008 yılında Amerika’da yaşanan konut krizinden sonra ülkemize de benzer konut krizinin olup olmayacağı yani ev ve gayrimenkul fiyatlarının bir anda hızlı şekilde düşüp düşmeyeceği konusunda kafalarda bazı soru işaretleri oluşmuş durumda.
Amerika’daki konut krizi zamanına baktığınızda, bazı verileri görürsünüz. Bu verileri değerlendirmeden sadece birileri hissediyor diye bir konut kredinin yaşanması olası değildir. Peki nedir bu rakamlar? Amerika’da kriz yaşamadan hemen önce bankaların kredilerine bakarsanız bu kredilerin çoğunluğunun mortgage kredisi yani konut kredisi olduğunu görürsünüz. Diyelim ki 100 TL toplam verilen kredi ise, bu kredilerin örneğin 40 lirasını konut kredisi oluşturmuş durumda idi. Ve bu kredilerin geri ödenmeme oranı çok fazlaydı. Yani kredinin miktarı bankalara ödenmiyordu.
Banka ve kredi durumuna bakarsanız Türkiye’nin banka kredilerinin çok daha az bir kısmının konut kredisi olduğunu görürsünüz ve verilen bu kredilerin geri ödemesinin çok yüksek olduğunu yani insanların kredilerine ödemek için sadık olduğu ve zamanım ödediklerini görürsünüz.
Konut kredisi bu durumu dahi size ne olduğunu konutlar üzerinde herhangi bir spekülasyon olup olmadığını gösterir.
Ek olarak Türkiye’nin durumu Amerika ve Avrupa ülkelerine göre farklıdır. Türkiye’de genç nüfus oranı o bölgelere göre çok daha yüksektir yani konut ihtiyacı artan bir hızla devam etmektedir.
Bunun için bir örnek vereceğim. Türkiye’de her yıl 400.000 çift evlenmektedir yani 400.000 konut ihtiyacı oluşmaktadır, yine Türkiye’de maalesef her yıl 100.000 kişi boşanmaktadır ve bu boşananların da yeni konuta genelde 1 + 1 küçük konuta ihtiyacı olacaktır. Yani 100.000 konut da boşananlardan ihtiyaç doğacaktır.
Gençlerin üniversite bitirip çalışmaya başlaması artması ve bununla birlikte oluşan ihtiyaç durumunu anlatmadım bile.
Son yıllarda Suriye ve diğer civarı bazı ülkelerden gelen çok sayıda insan için yine çok sayıda konuk ihtiyacı doğmuştur. Bu kişilerin hem kendileri hem çocuklarının ilerde büyüyüp hayatlarını değiştirmesi açısından konuda ihtiyaçları artacaktır.
Ve Türkiye’de bankalardaki mevduat miktarlarına yani kesimlerin paralarına baktığınız zaman ciddi bir birikim olduğunu görüyorsunuz. Bugün için genellikle siyasi bazı olaylardan dolayı hemen ortaya çıkmayabilir ama oluşacak istikrar dahi bu paranın piyasada kullanılmasına yani konut gibi yatırımlara dönüşmesine sebep olur.
Kentsel dönüşüm konusu yine ülkemizde ihtiyacı belirleyen önemli etkenlerden biridir. Ülkemizde farklı illerde kentsel dönüşüm faaliyetleri olduğu için yeni konut ihtiyacı hızla devam etmektedir. Bu ihtiyacın ortada uzun vadede istatistiksel olarak ve devam edeceği görülmektedir.
Yukarıda anlattığım ve bunlara ek olarak eklenebilecek bir çok sebepten ötürü Türkiye’de orta hatta uzun vadede dahi bir konut ve emlak krizi beklemek sadece spekülatif bir çalışmadan ibarettir.

Kriz olursa ev fiyatları ne olur?

Göz göre göre yol verilen Amerika’daki krizde dahi konutların değer kaybından sonra birkaç yıl içerisinde hızla değer kazanmaya başladığını ve eski diğerlerine geldiğini görürsünüz. Hatta şu anda bahsettiğimiz konutlar eski fiyatlarına da aşmış ve daha yüksek fiyatlardan satılmaktadır.
Ülkemizin iç dinamikleri, bulunduğu konum, yukarıda saydığımız sebepler ve daha eklenebilecek bir çok makul ve mantıklı sebepler , kriz tellallığı yapmak özellikle bunu konuta indirgemenin maalesef sadece işime yarayan bazı kesimlerin haricinde piyasaya olumsuz etki bırakmaktan başka hiçbir amacı yoktur.
Birlikte çalıştığımız ve temsil ettiğiniz yani gayrimenkul danışmanlığını yaptığımız yatırımcılarımız, konut ve gayrimenkul yatırımlarına hızla devam etmektedirler.

Eviniz var ve satmak mı istiyorsunuz?

Sitemizdeki iletişim bölümünden lütfen bizimle irtibata geçin. Evinizin satılması konusunda profesyonel gayrimenkul danışmanlığı hizmetini sizlere sunabiliriz.