Konut sigortası farklı kişilerde farklı şekilde algılanmakta. Öncelikle bu konuya bir açıklık getirmemiz gerekiyor.

Kaç çeşit konut sigortası vardır?

Çok detaylı bir konu olmasına rağmen ben sadece genel olarak sizi ilgilendiren kısmı hakkında bilgi sahibi olmanız gereken 2 sigorta ile ilgili bilgi vereceğim. Bu konu hakkındaki açıklamalarım, sizin günlük hayatınızda karşılaşacağınız konut sigortası ile ilgili kafa karışıklığının giderilmesini sağlayacaktır

Birinci sigorta zorunlu olan ve kanunlar tarafından yapmanız emredilen Dask sigortasıdır.
İkincisi ise genellikle banka kredisi alacağınız zaman karşılaştığınız konut sigortasıdır.

Dask sigortası nedir ve zorunlu mudur?

Öncelikle açıklamak istediğim sigorta çeşitli depreme karşı yapılacak olan Dask sigortasıdır. Bu sigorta, kanun tarafından zorunlu olarak uygulanmaktadır yani Türkiye’deki nerede olursanız olun, Dask sigortası yaptırmak zorundasınız. Bunun herhangi bir alternatifi yoktur.

Bu sigorta daha önceki yıllarda yaşadığımız büyük deprem olaylarından sonra devlet tarafından kanunla zorunlu kullanılmış bir sigortadır.

Bu sigorta yerinden Allah korusun böyle bir afet olması halinde devletin yeniden yapılanmayı sağlamak adına bir kaynak oluşturmasını hedefleyen bir sigortadır.

Dask almamanız halinde evinize elektrik dahi bağlanamazsınız. Çünkü elektrik şirketi sizden Dask sigortanızın poliçesinde görmek isteyecektir.

DASK sigortasını nereden yaptırabilirim?

Birçok sigortalar kurumu Dask sigortası yapmaktadır. Tanıdığınız bir sigortacıya haber vererek Dask sigortasını yaptırabilirsiniz.

DASK sigorta fiyatlarını nereden öğrenebilirim?

Görüşeceğiz herhangi bir sigorta firması size fiyat teklifi verecektir Aynı zamanda www.dask.gov.tr adresine girerek fiyatlar ve Dask sigortası hakkında diğer bütün detayları öğrenebilirsiniz

Depremden sonra dost sigortasından nasıl geri para alabilirim?

Allah korusun böyle bir durumdan sonra hasarınızı gidermek isterseniz www.dask.gov.tr adresinden veyahut ihbar hattı olan 125 nolu telefonu arayarak hasarınızla ilgili bilgi verebilirsiniz

En kısa sürede sizin olduğunuz yere tespit uzmanları yönlendirilecektir ve sonrasında hasar tespiti yaparak hesabımızın giderilmesi ile ilgili süreç başlatılacaktır

Diğer bir yöntem de, sigorta yaptırdığınız şirketi aramaktır . Yine aynı şekilde sigorta şirketi uzmanlar yönlendirerek hasarınızı tespit edip giderilmesini sağlayacaktır.

Konut kredisi sigortası yaptırmak zorunda mıyım?

İkinci olarak, konut sigortası olarak bilinen sigorta çeşidi ise daha çok bankadan kredi alırken karşınıza çıkan ve bankanın kredi vermek için şart koştuğu konut sigortasıdır.

Bu sigorta Kanunen zorunlu sigorta değildir, yani ister yaptırır ister yaptırmazsınız. Ama bankalar kredi vermek için bu sigortayı size zorunlu kılabilir ve yaptırmak zorunda kalabilirsiniz.

Konut sigortası nerede yapılır?

Bankaların istediği konut sigortasını da istediğiniz herhangi bir sigorta şirketinden yaptırabilirsiniz. Bu sigortayı, kredi çektiğimiz bankadan yaptırmanıza gerek yok . İstediğiniz bankadan sigorta yaptırabilirsiniz

Veya piyasadaki sigorta şirketlerinden istediğiniz ile görüşüp bütçenize hangisi daha uygun geliyorsa o firmayla çalışarak çalışarak sigortanızı yaptırırsınız.

Konut sigortasını, araçlardaki kasko sigortasında benzetiyorum . Yani araç alırken bankadan kredi çekeceğiniz zaman banka nasıl ki size kasko sigortasında zorunlu kılıyor, aynı şekilde konut alırken de konut sigortasında zorunlu kılıyor.

Konut sigortası konusu maalesef çok farklı şekilde algılanmakta. İlk başta belirttiğim gibi tam olarak hangi sigorta’nın ne işe yaradığı bilinmemektedir. Umarım bu makalem konut sigortası meselesinin net olarak anlaşılması hakkında yardımcı olmuştur.

Konut sigortası ve Dask’ın birbirinden farkı nedir?

Dask sadece deprem ile ilgili hasarları göz önüne alırken, konut sigortası bir konutta oluşabilecek her türlü hasar kaydını ödeyecek şekilde yapılandırılmıştır.

Gayrimenkulünüz var, satmak kiralamak mı istiyorsunuz?

İletişim bölümünden bizimle irtibata geçmeniz halinde gayrimenkulunüzün satışı konusunda size profesyonel destek verip, değerinde ve en kısa sürede satılmasını sağlayabiliriz.