Konut krizi olur mu? konut krizi ne zaman olacak? soruları yıllardan beri sorulmakta.

15 Temmuz süreci ve sonrasında yaşananlardan sonra ülkemizde sık sık konut krizinin olup olmayacağını dile getirilmektedir. Bazı gazetelerde bununla ilgili röportajlar ve yazılar da zaman zaman yayınlanıyor

Konur krizi denen şey tabii ki tek başına ne ifade ediyor onu bilmek lazım. Yani 2008 yılında Amerika’da yaşanan konut krizi gibi bir kriz mi bekleniyor yoksa şu andaki fiyatlardan %15 – %20 düşmüş bir kriz sayılabilir mi bunu belirlememiz lazım.

Konut krizinin ne olduğu bence kişiden kişiye dahi değişmektedir . Bazıları piyasanın tamamen bitmesini konut kredisi saymakta bazıları ise fiyatlardaki %15 düşüşü kriz olarak değerlendirmekte.

En doğru tarif ile tabii ki konut krizi Amerika’da yaşanan 2008 benzeri bir krizin yaşanması ve konut sektörünün en az 5-6 yıl düşüşe uğraması demektir.

Türkiye’de 15 Temmuz sonrasında yaşanan bir belirsizlik süresi ve fiyatlardaki dengeleme süresi bence kriz olarak değerlendirilmemeli.

Türkiye’de yaşanan 15 Temmuz olayı yurt dışında herhangi bir zamanda yaşansaydı emin olun şu anda Türkiye’deki konut krizinin verdiği tepki den çok daha büyük tepkiler verecekti ve piyasalarda çok büyük duraklamalara neden olacaktı.

Türkiye’de ne zaman konut krizi olur?

Konut krizinin ne zaman olacağını elbette kesin olarak kimse bilmeyebilir ama veriler ve rakamlar bize bazı gerçekleri göstermektedir.

Örneğin Türkiye’de 2015 itibariyle yaklaşık 600.000 çift evlenmiştir yani yaklaşık 600.000 yeni konut ihtiyacı doğmuştur. Aynı zamanda maalesef 100.000 çift boşanmıştır ve boşanan çiftler de yeni bir konuda ihtiyaç duyduğu için 100.000 yine konut ihtiyacı doğmuştur. Yani sadece evlenme boşanmalardan dolayı Türkiye’de her yıl yüzbinlerce konut ihtiyacı olmaktadır.

Genç nüfus, artan pazar payı sebebi ile konut ihtiyacını tetikleyen temel nedenleri de unutmamak lazım.

1 yılda kaç üniversiteli mezun oluyor?

Kaç kişi yeni işe başlıyor?

Bu liste uzayıp giderek konut ihtiyacını gösterir.

2016 yılında yaşanan bu kadar olumsuzluklara rağmen 2016 yılı konut satışı açısından Türkiye cumhuriyeti tarihinin en çok grup satılan yılda olmuştur.

Kriz zamanı konut fiyatları ne olur?

Yukarıda bahsettiğim şekilde Amerika’da yaşanan bir krizden bahsediyor isek o zaman konut fiyatlarının bir anda neredeyse yarıya düştüğünü görmemiz gerekmektedir. Amerika’da yaşanan kriz aslında konut krizi değil, bir banka krizidir. Çünkü krizin esas sebebi bankaların mortgage kredilerinde yaptıkları ikincil piyasa yani kağıt-alım satımlarından dolayı kaynaklanan gereksiz ikincil sanal piyasalar ve risk fiyatı şişmeleridir.

Türkiye’de orta ve uzun vadede konut ihtiyacı genç nüfus, yurt dışından gelen yatırımlar gibi bir çok rakamı önümüze koyduğumuzda büyük bir kriz beklemek çok gerçekçi olmayacaktır . Yani orta ve uzun vadede Amerika’da yaşanılan ve herkesin korktuğu bir kriz öngörülmemektedir.

Zorlu bir süreçten geçen ülkemiz şu zamanda dahi konut fiyatları genel olarak çok düşmemiş , bazı bölgelerde şişirilen fiyatlar %10-15 geri gelerek dengesini bulmuş ve konu satışlarında çok büyük azalmalar yaşanmamış hatta bir çok yerde artış yaşanmıştır . Bir mülkün veya bir malın fiyatını o mülke veya mala olan ihtiyaç belirler.

Konut Krizi Olursa Fiyatlar Düşer mi?

Türkiye’deki konut ihtiyacının arttığını ve artacağını rakamlardan da gördüğümüz üzere konut fiyatlarında bir düşüş beklememek gerekir . Olsa olsa bazı projelerde veyahut ihtiyaçtan çok daha fazla yapılmış bazı bölgelerde belirli bir süre satışlarda duraksama veyahut belirli bir miktarda azalma görülebilir ama ülke genelinde satışların devam edeceği ve fiyatları belirli bir süre duraksama ve sonra yükselişe geçeceğini öngörülmektedir.

Kulaktan dolma olan kriz söylentilerine veyahut bilinçli çıkarılan konut krizi senaryolarına gerçekçi olmayan rakamlara itibar etmeyiniz.

Bu söylentiler piyasanın en iyi olduğu zamanlarda da örneğin 2014 yıllarında da konuşuldu ama her zaman gayrimenkul fiyatları artmaya ve yükselmeye devam etti. Kriz söylentileri yapanların dahi gayrimenkul almaya veyahut yatırımlarını yapmaya devam ettiklerini düşünüyorum.

Ben profesyonel bir gayrimenkul danışmanıyım ve farklı firmalarla ve yatırımcılarla çalışıyorum. 15 Temmuz sonrasında dahi insanların ciddi bir kesintiye gitmeden gayrimenkul yatırımlarına aralıklarla da olsa devam ettiklerini şahit oldum.

Bu noktada kriz aramak veyahut telaşa düşmek yerine, eğer konut satmak istiyorsanız belirli bir süre bekleyip sonra satabilir veya konut almak istiyorsanız böyle zamanlarda fiyatları azda olsa geriye geldiğini görüyor bu noktaları fırsat bilerek alım yapmanızı öneririm.

Gayrimenkulünüzü satmak mı istiyorsunuz?

Satmak istediğiniz bir gayrimenkulünüz varsa bizimle iletişim bölümünden irtibata geçebilirsiniz profesyonel destek verebilir ve gayrimenkulünüzü değerinde ve en kısa sürede satmanızı sağlamak da yardımcı olabiliriz.

Şu Yazılarıda Muhakkak Okumalısınız

1- Konut Krizi Ne Zaman Olacak?

2-Konut Fiyatları Düşer Mi?