Zeytinlik veya tarlaya ev yapılıp yapılamayacağı konusu bize en çok gelen sorulardan bir tanesidir.

İster Zeytinlik, ister bağ bahçe hangisi olursa olsun bu tarz araziler tarla niteliğindedir. Tarla zaten tabir olarak da imarı olmayan toprak parçası anlamında kullanılmaktadır. Ve bu arsalara konut projeleri yapılamamaktadır. Ancak bazı şartları sağlarsanız, özel amaçlı küçük yapılar inşa edebilirsiniz. Yazımızın devamında bunu görebileceksiniz.

İmarı olmayan Zeytinlik bağ bahçe veya tarlaya ev yapılabilir mi?

Tarla-bağ-bahçe veya zeytinlik gibi toprak parçalarını ancak belirli bir kurallar dairesinde yapılar yapılabilmektedir.

Zeytinlik veya Tarlalarda emsal yani inşaat alan izni ne kadardır?

Bu tarz arazilerin üzerine ancak arazinin yüzde beşe kadar yapı yapılabiliyor . Örneğin 2.000 metrekare olan bir tarla-bağ-bahçenin üzerine %5 yani 100 metrekare bir yapı yapabilirsiniz. Bu yapıda konut oturum amaçlı olabilir yani bir dükkan yapamazsınız.

% 5 imarlı bir yapı yapmanın da yine başka bir şartı bu tarz arazinin bir yola cephesi olması gerektiğidir.

İster tek tarafı isterse daha çok tarafı olsun bu tarlanın en az bir tarafından yol geçmelidir.

Zeytinliğe veya tarlaya yapı inşa etmek için minimum yol cephesi ne kadardır?
Yine şartlardan bir tanesi, tarlanın yanından geçen yolu olan cephesidir Eğer bir tarlaya (bağ bahçeye veya Zeytinlik) konut yapmak istiyorsanız o arazinin yolla cephesinin minimum 25 metre olması gerekmektedir.

Bu şartların sağlanması halinde bu Zeytinlik veya tarla üzerine bir yapı inşa edebilirsiniz

Zeytinli veya tarlaya en fazla kaç metrekare İnşaat yapılabilir?

Yukarıda bahsedilen şartları sağlaması halinde bu arazi üzerine yapacağınız yapının inşaat alanı maksimum 250 metrekare olabilir. Yani aracınız çok daha büyük ve arazilerin yüzde 5’i çok daha büyüğüne izin vermesine rağmen siz en fazla 250 metrekarelik toplam kapalı alana sahip bir yapıya sahip olabilirsiniz.

Zeytinlik veya tarlaya en fazla kaç kat inşaat yapılabilmektedir?

Yukarıda belirtilen şartları sağlaması halinde bahsedilen araziye yapılabilecek inşaat maximum 2 katlı olabilmektedir yani 6.50 metre yüksekliğe sahip olabilir.

Zeytinlik veya tarla kot yani eğimli ise buradan bir kat daha kazanılabilir mi?

Bu tarz arazilerde eğim yani kot varsa maksimum 1 kat kazanabilirsiniz . Arsanız eğiminden dolayı 2 kata sahip olabilse dahi burası tarla olduğu için ancak bir kat kazanmış olacaksınız. Daha fazla olamıyor.

Zeytinlik veya tarlalarda çekmeler ne kadar olmalı?

Böyle bir arazide inşaat yapacaksınız, yapacağınız bu yapı yoldan veya yan taraftaki yapılardan minimum 5 metre uzakta olmalıdır yani çekme mesafesi minimum 5 metredir.

Ülkemizde oldukça büyük araziler bulunmaktadır ve bu arazilerin büyük çoğunluğu tarla vasfındadır. Genellikle de tarım amaçlı kullanılmaktadır.

Tarım amaçlı kullanılmasa daha Tarla imarı olan bir araziye konut veya ticari projeler yapılamamaktadır. Ancak yukarıdaki belirtilen şartları sağlaması halinde belirli limitler dahilinde inşaat alanına sahip olabilmektedir.

Eğer bu tarz araziniz varsa, ve siz buraya yapı inşa etmek istiyorsanız bu şartları göz önünde bulundurması gerekir.

Ben ayrıca şahsen size bağlı bulunduğunuz belediyeye gidip yetkili birimlerle tarlanıza özel olarak konuşup imarı ile ilgili bilgi almanızı tavsiye ederim.

Bazı özel planlamalara dahil olan yerlerde şartlarda değişiklikler yapılmaktadır. Bu nedenle en doğru bilgiyi tarlanın bağlı olduğu belediyeye giderek alabilirsiniz. Giderken yanınızda tapu fotokopisi ve nüfus cüzdanınızı götürmenizi tavsiye ederim.

Arsanızı satmak mı istiyorsunuz?

Bir arsanız varsa ve satmak istiyorsanız iletişim bölümünden bizimle irtibata geçebilirsiniz.