Birikimi olan herkes bu birikimi daha çok artırmaya çalışacaktır.
Birikimi değerlendirmenin en iyi yöntemlerinden biri de gayrimenkul yatırımlarıdır.
Gayrimenkul yatırımı kendi içinde bazı dağılımlara sahip, konut yatırımı, arsa yatırımı, dükkan yatırımı gibi.
Bazı yaptırımcılar için arsa olmazsa olmazdır. “Üretilmeyen tek şey topraktır” diyerek barsa yoksa arsa yatırımı yapmaya başlarlar.
Arsa yatırımı karlıdır diye tek başına bir hüküm getirmek Çok fazla doğru olmaz

Arsa yatırımı kârlı mıdır?

İster arsa, ister dükkan ister konut yatırımı olsun, bir yatırımın karlı olup olmadığı tamamen yatırım yaptınız bölgeye sizin satın aldığınız gayrimenkule bağlıdır.
Arsa yatırımının diğer yatırımlara göre daha farklı dinamikleri vardır ve genel olarak diğer yatırımlara göre daha az riskli bilinir.

Peki gerçekte böyle midir?

Arsa yatırımının da azımsanmayacak derecece riskleri vardır. Hatta bazı durumlarda daha fazla riskli olabilir.
Örneğin arsalarda imar değişiklikleri ile karşılaşırsınız. 3 sene önce konut imarlı aldığınız bir arsa büyük şehir belediyesi tarafından yeni planlarda yeşil alan olarak görülebilir.
Hatta arsadaki bu değişiklikten sonra diğer yatırımlara göre daha fazla değer kaybeder.

Doğru arsa yatırımı nereye yapılır?

En çok kazandıran arsalar önceki imarı tarla olup yani imarsız olup , sonradan imar değişikliği ile konut veya ticari arsa haline gelenlerdir.
Bu arsalarda 1’e 1000’e kadar değer kazanmalar görülür. Çünkü öncesinde kullanılmayan veya tarım amaçlı iken, bir anda rant hale gelir.
Yine büyük projelerin (yeni büyük köprüler, bağlantı yolları) geçeceği güzergahlar zamanla değer kazanacaktır.
Ama bu tür yerlerden arsa alırken birçok spekülasyona maruz kalabilirsiniz. Size farklı haritalar gösterirler ve projenin tam oradan geçeceğini iddia ederler. Bazen onu dahi göstermeden elleri ile bir yerleri işaret ederler.
Bu tür tariflere mümkün olduğunca inanmayın. İlla o bölgede arsa alacaksanız, öyle fiyatta öyle bir arsa olsun ki, projenin yerini değiştirse dahi çok büyük kayıplara uğramayın.

Arsa alırken nelere dikkat etmek lazım?

Almaya karar verdiniz arsanın güncel durumunu öğrenmek için mutlaka arsanın bağlı olduğu belediyeye gitmenizi öneririm. Öncelikle arsa sahibinden arsanın tapusunu isteyin. Belediyeye gittiğiniz zaman bu arsa tapusunu göstererek arsa hakkında bilgi almak istediğinizi beyan edin. Belediyedeki ilgili birim, size arsanın güncel durumunu imar durumunu veyahut eğer bir değişikliği olacaksa yeni imarının ne olacağını söyleyecektir. Bütün bunları öğrendikten sonra arsayı alma hakkındaki düşüncenizde devam edebilir veya almaktan vaz geçebilirsiniz.

İmarsız arsa alınır mı?

İmarsız arsa yani tarla almakta herhangi bir sakınca yoktur. Tarla almanın prosedürü ve adımları ile herhangi başka bir gayrimenkul almanın prosedürleri aynıdır. Satıcı ile anlaşırsınız, pazarlığınızı yaparsınız, tapudan gün alırsınız, ödemeyi yapıp tapu devrini gerçekleştirirsiniz.
İmarsız arsa aldığınızda dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken tek şey sinin alacağınız bu arsanın üzerinde herhangi bir yapı yapamayacağınızdır. Yani satıcı size bir yapı yapılabileceğinin bahsediyor olsa bile sizin yapamayacağınızı bilip ona göre alım kararını vermeniz gerekir.