Gayrimenkulünüzü en kısa sürede ve değerinde nasıl satarsınız?

Gayrimenkul Nasıl Satılır?

Ben bir gayrimenkul danışmanıyım yani şu ana kadar birçok defa mülk sahiplerimizin ev, dükkan, fabrika, arsa gibi gayrimenkullerin sattım.
Bu süre içerisinde kendi gayrimenkulünü satmak isteyen de gördüm, benim gibi bir profesyonel gayrimenkul danışmanı ile çalışıp gayrimenkulünü o şekilde satmak isteyenlere de şahit oldum.

Bence bir gayrimenkulün satışı gerçekleştirmek, kısa sürede satmak için bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmalıdır. Yani bir emlak danışmanı edinerek kendisiyle birlikte hareket etmektir.

Başka bir yazımda detaylıca değineceğim bir konu daha var: Satış yapmak istediğiniz zaman mutlaka güvendiğiniz profesyonel bir gayrimenkul danışmanına yetki vermenizi, yani sadece onunla çalışmanızı tavsiye ederim. Herkesle çalışmak başlangıçta size daha cazip gelse de yazımızda belirteceğimiz üzere bunun birçok dezavantajı vardır ve daha çok zamanınızı alabilir.

Profesyonel bir gayrimenkul danışmanı zaten birçok emlak firması ile çalışıyordur, onları tanıyordur ve onları mülkünüz ile ilgili haberdar eder.

Bırakın anlaştığınız gayrimenkul danışmanı sizin için mülkünüzü ekspertiz çalışması yapsın yani oraya fiyat çıkarsın . Belirli bir aralık belirleyin minimum ve maksimum olarak. Sonrasında bu aralık içerisinde gayrimenkul danışmanının bu sürede neler yapacağını bir rapor halinde isteyin. Böylece satış için emlak danışmanının hangi aşamalarda olduğunu görebilirsiniz.

Hiçbir çalışma yapmadan sadece sahibinden.com sitesine ilan koyarak satışı beklemeniz size zaman kaybettirir ve beklediğiniz dönüşü alamazsınız.

Gayrimenkul satış ihtiyacı ve satış nedeni?

Gayrimenkul sürekli hareketin olduğu bir sektördür evlenen kişi yeni bir ev edinir. Ayrılma durumunda da erkek ve kadın ayrı ayrı iki evde yaşama ihtiyacı olur. Tayini çıkan birisine ev gerekir. İş yeri taşınan bir müdüre de ev gerekir.
Ülkemizde genç nüfus fazla olduğu için sürekli yapılaşma ihtiyacı vardır . Alışveriş yani dükkana ihtiyacı vardır

Bu liste uzayıp gider bizim gibi dinamik bir nüfusun olduğu ülkede gayrimenkul ihtiyacı hiçbir zaman bitmez. Bu nedenle sürekli bir şeyler alınacaktır ve satılacaktır

Ev nasıl satılır?

Bir eviniz var ve satmak istiyorsunuz. İlk yapılan şey acemice bir fotoğraf çekip bunu sahibinden.com sitesine koymaktır. Sonra beklersiniz, beklersiniz, yine beklersiniz. Peki çözüm nedir? yazımızı okumaya devam edin.

Dükkan nasıl satılır?

Dükkan sahibi de alelacele bir ilan ile satılmasını bekler ama satamaz. Peki sorun nedir? Hadi biraz daha örnek verip devam edelim.

Fabrika nasıl satılır?

Birçok kişi bunlar kocaman fabrikaların sahibi de olsa sadece bir ilan ile satacağını düşünür. Yani bir ev satan kişi ile aynı şeyi yapar. Peki satılır mı? Hadi devam edelim.

Plaza nasıl satılır?

O da aynı şeyi yapar. Satar mı? artık cevabı biliyorsunuz. Sonra adım kaldı.

Arsa nasıl satılır?

Çek bir fotoğraf. Koy internete hadi sat. Olmadı mı? Eminim bu sorunları siz de yaşadınız.
İşte bu sebepten söylüyorum.

Nasıl ki ekmek ihtiyacınız olduğunda bir fırın kurup ekmek üretmiyorsanız, yani bu sizin işiniz değilse, emlak da aynı şekildedir.
Emlak satışı da bir iştir. Bir uzmanlık ister.

Satış için birçok şeyin yapılması lazım . Bunlardan bazıları

 • –  Doğru fiyat analizi. 4-5 yıl satış halinde bekleyen mülkleri siz de görmüşünüzdür
 • –  Profesyonel fotoğraf çekimi
 • –  Katalog çalışmaları
 • –  Bölgedeki yatırımcıları bilgilendirme
 • –  Halihazırdaki elimizdeki yatırımcı grubunu bilgilendirme
 • –  Bütün internet kanalları
 • –  Sosyal medya kanalları
 • –  Email çalışması…..Bu saydıklarım haricinde benim kullandığım yaklaşık 30 yöntem daha var.

  Bunları herhangi bir mülk sahibinin yapması mümkün değildir.

  Bu nedenle pazarlık konusunda uzman olan bir gayrimenkul (emlak) danışmanı, ona vereceğiniz hizmet bedelinin fazlasını size kazandırır.

  Siz de gayrimenkulünüzü satmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin. Uzman ekibimiz size destek olsun.