2011 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “çılgın proje”si olarak gündeme gelen Kanal İstanbul, 27 Nisan 2011 tarihinde Sütlüce’de bulunan Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan basın toplantısıyla tanıtıldı.

İstanbul Boğazı’ndaki alternatif suyolu olarak Roma İmparatorluğu döneminden itibaren gündemde olan Kanal İstanbul, ilk kez TÜBİTAK’ın Bilim ve Teknik dergisinde Ağustos 1990 tarihinde yayınlanan bir makalede önerildi. Kanal İstanbul için 1994 yılında Bülent Ecevit, İstanbul’un Avrupa yakasında Karadeniz’le Marmara arasında bir kanal açılmasını önermişti.

Kanal İstanbul Özellikleri

Kanal İstanbul,  Karadeniz ile Akdeniz arasında alternatifsiz bir geçit olan İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafiğini rahatlatmak adına kuruluyor. Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yapay bir suyolu olarak tasarlanıyor.

Kanalın uzunluğu 40-45 kilometre; genişliği yüzeyde 145-150 metre, tabanda ise yaklaşık 125 metre olması tasarlanıyor. 25 metre su derinliğine sahip olan Kanal İstanbul sayesinde İstanbul Boğazı, tanker trafiğine tamamen kapanacak.

20 milyar lira toplam maliyeti bulması planlanan Kanal İstanbul, köprü ve yeni havalimanı çalışmalarını da ekleyince toplam maliyetinin 100 milyar dolar olması öngörülüyor.

Son olarak; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Kanal İstanbul projesine dönük finansman modeli ile güzergâh çalışmalarında son aşamaya geldiğini belirtti. Projeyle ilgili imar planı çalışmaları sürerken, 100 bin ölçekli planın kabul edilmesinin ardından 5 binlik plan hazırlanacak.

Kanal İstanbul’un yapıldığı bölgede toplam 100 bin konutun yapılması planlanıyor. Bölgenin yaklaşık olarak 500 kişiyi ağırlaması öngörülüyor. Terkos Gölü’nün çevresinin de bungalov evlerin yapılması planlanıyor. Bu evlerde ise İstanbul turizm açısından zenginleştirilmesi düşünülüyor.

Kanal İstanbul Ne Zaman Bitecek?

2011 yılında açıklanan Kanal İstanbul projesinin 2023 yılında tamamlanması planlanıyor.

Kanal İstanbul Ne Zaman Başlayacak?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Kanal İstanbul Ne Zaman Başlayacak?” sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“Öncelikli ve en büyük projemiz şu an Kanal İstanbul. Kanal İstanbul’la birlikte tabii bazı projelerin bitmesi, yeni bazı projelerin başlaması demek aslında. O anlamda inşallah çalışmalarımız devam edecek. Bizde proje bitmez.” 

Bakan Arslan sözlerine şöyle devam etti:

“Güzergâhlarla ilgili çalışma artık son aşamaya geldi. Doğrusu çok şey söylenebilir ama kamuoyuna deklare edecek hale getirmemiz lazım. Konsepti ‘V’ şeklinde olacak. Doğu-batı aksında şu an olan ve yeni yollarla birlikte ihtiyaç duyulan yerlere köprü olacak. Görsel olarak ilave köprü diye bir şey yok. O güzergâhta 5 veya 6 köprü var. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Halkalı’dan sonra bir de Kınalı’ya uzatılması var. O kapsamda bir köprü daha gelecek. Yine Yavuz Sultan Selim üzerinden geçen demiryolu da batı aksında bağlanmış olacak. Mesela onun için de bir köprü olacak. Projeyle yakından ilgilenen firmalar var.”

Kanal İstanbul hangi Bölgelere Değer Katacak?

Çılgın Proje olarak bilinen Kanal İstanbul; Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavuköy, Esenyurt, Bahçeşehir ve Kayabaşı’nın değerini artırıyor. Bu bölgelerde birçok ticari ve konut projesi hayata geçiriliyor. Arnavutköy’le Küçükçekmece gölünün arasında bulunan ve inşa edilmesi hedeflenen Kanal İstanbul sayesinde bu bölgelerdeki arsa fiyatlarında da artış başladı.

Geçtiğimiz aylarda haritası netleşen Kanal İstanbul projesi ile ilgili olarak değer kazanan bölgeler hakkında TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya birtakım açıklamalarda bulundu.

Maya, Kanal İstanbul güzergahı haritasıyla ilgili yapılan araştırmalarda, Kanal İstanbul güzergahı haritası üzerinde olan bölgelerin parsellerinin metrekare fiyatlarının daha önceleri 30-35 TL arası olduğunu belirtti. 

Kanal İstanbul Projesindeki Son Durum!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, geçtiğimiz günlerde Kanal İstanbul projesi ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“İmar çalışmalarında son aşamaya yaklaşıldı. Finansman modelini de özel olarak çalışıyoruz. Ülke yararına bir finansman modeli. Tehlikeli taşımacılıktan kaynaklı riskler bertaraf edilecek.”

Kanal İstanbul’un Konut Projeleri!

Yeni İstanbul Evleri

Benna Grup projesi olan Yeni İstanbul Evleri, TOKİ ve Kiptaş projelerine komşu konumda inşa ediliyor. Proje, 3. Havalimanı’na 10 kilometre, 3. Köprü bağlantı yoluna ise 1,5 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 3+1 daire tiplerinin bulunduğu Yeni İstanbul Evleri, toplam 162 adet daireden meydana geliyor. 10 bin metrekare arsa alanı üzerinde konumlandırılan Yeni İstanbul Evleri’nin Ocak 2018 tarihinde teslim edilmesi planlanıyor.

ADS Residence

Esenyurt Nazım Hikmet Bulvarı’nda yer alan ADS Residence, 2+1 daire tiplerinden meydana geliyor. Toplam 72 adet dairenin bulunduğu ADS Residence projesinin 2017 Mart ayında teslim edilmesi planlanıyor. Projedeki daire büyüklükleri 85 metrekare ile 100 metrekare arasında değişiyor. ADS Residence projesi okullara, hastanelere, Marmara Park AVM, Bauhaus, E-5 ve metrobüs durağına 5 dakikalık mesafede inşa ediliyor.3. İstanbul Evleri

Asaf İş adi Ortalığı projesi olan 3. İstanbul Evleri, daire ve dükkanlardan meydana geliyor. 3. İstanbul’da 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 daire tiplerine yer veriliyor. 3. İstanbul satılık daire büyüklükleri 105 metrekare ile 254 metrekare arasında değişiyor. Projenin 2019 Şubat tarihinde teslim edilmesi planlanıyor. 3. İstanbul projesi Metrokent’e 2 dakika, TEM Otoyolu’na 5 dakika, E-5’e 12 dakika, 3. Havalimanı’na 12 dakika, Atatürk Havalimanı’na 12 dakika, 3. Köprü’ye 20 dakika, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne 30 dakika, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne 30 dakika mesafede bulunuyor. 

Kanal İstanbul Projesi Detayları…

Arnavutköy, Esenyurt, Başakşehir, Küçükçekmece bölgelerindeki konut ve ticari alanların değerini artıran ve yatırımcısına kazandıran Kanal İstanbul, arsa ve arazi yatırımcılarının da ilgisini çekiyor. Bölgede konut fiyatları artarken, birçok gayrimenkul yatırımcısı da konut projeleri geliştirmeye devam ediyor. Kanal İstanbul’un değer kazandırdığı ve kazandırmaya devam edeceği bölgelerde yer alan projeler hakkında detaylı bilgileri, iletişim bölümünden ulaşabileceğiniz uzman gayrimenkul danışmanlarımıza sorabilirsiniz.