İmar nedir?

Kanunlara girmeden net olarak anlatmaya çalışacağım:

Öncelikle boş kocaman bir arazi düşünün.  Sonra da o araziye çok fazla insanı yerleştirmeniz gerektiğini düşününün. Şimdi buraya planlamanın zamanı gelmiştir. Yani elinizde geniş bir alan ve bu alanda belli bir süre içerisinde yerleşecek insan sayısı vardır. Burayı baştan sonra ne kadar güzel ve yeterli planlarsınız sonrasında orada yaşayacak insanlar o kadar rahat eder ve bir o kadar da geleceğe dönük bir şehircilik yapmış olursunuz

İmar nasıl belirlenir?

İşte duyduğunuz imara açma, şehirleşme ve şehir planlamacılığı bu anlama gelmektedir. Yani özetle kocaman bir bölge vardır. Elimizde bu bölgedeki arsayı Büyükşehir Belediyesi veya ilgili belediyeler planlarlar.

Derler ki: “Şu bölümde sadece konutlar olsun. Şu bölümde Fabrikalar olsun. Şu bölüm Yeşilalan için uygundur . Şuralar ise ibadethaneler için uygundur. Bu bölümde ise Ticaret ve konut yan yana olabilir . Otogar şu bölümde olsun Toplu ulaşım buralardan gitsin. Ana yollar şu bölgede başlasın ve şuraya kadar devam etsin, ara yollar şu şekilde olsun “ gibi birçok farklı yorum ve planlamalar ile bahsettiğimiz o kocaman alanı öncelikle en büyük yani 1/100000 dediğimiz planlamalarla planlarlar. Sonrasında daha detaylı şekilde daha küçük ölçeklerde 1/1000 olarak planlamalara kadar giderler

Arsamın imarını nasıl öğrenirim?

Peki siz arsanıza neyin yapılabileceğinin yani arsanızın ne için planlandığını nereden bileceksiniz? Çok basit. Belediyeye giderek bu durumu öğrenebilirsiniz. Veya tapunuz eğer güncel ise bunu tapunuzda da görebilirsiniz veya belediyenin internet sayfasına girdiğinizde ada ve parsel numarasını yazdığınızda arsanızın güncel imar durumunu görebilirsiniz

Sanayi imarı ne demektir?

Yukarıda bahsettiğimiz şekilde bir planlamaya yapılır. Bu planlamaya göre bazı arsalar Sanayi imarlı olarak planlanır. Yani sizin arsanıza Sanayi ile ilgili yapılaşma yapılabilir anlamına gelmektedir Sanayi derken bu en basit ifadesiyle fabrika, imalathane gibi yorumlanabilir.  Yani burada gerçekleşecek olan faaliyet geniş çaplı üretim anlamına gelmektedir.

Sanayi imarlı arsaya konut yapılabilir mi?

Hemen peşinden söyleyelim . Sanayi imarlı bir arsaya konut yapamazsınız. Belediyeye bunun için izin almaya gittiğinizde izin vermeyeceklerdir veyahut yapmış olsanız dahi bunlar kaçak olarak değerlendirilecektir.

Sanayi imarlı arsaya yukarıda belirttiğimiz şekilde ancak fabrika, imalathane, ticarethane gibi amaçlarla veya üretim yapan bir tesis yapabilirsiniz

Sanayi imarlı bir arsaya lokanta, restorant, yurt, otel gibi iş yerleri yapabilir miyim?

Bu bahsedilen özellikler  ticari imarlı arsalar içindir. Arsanız ticari imarlı ise bu tarz ticari faaliyetlerde bulunabilirsiniz Bunun dışında ise maalesef bu faaliyetleri ararsınızda yapamazsınız.  Sanayi imarlı arsada bunlar olmaz.

Sanayi İmarlı bir arsam var en iyi şekilde nasıl değerlendiririm?

Eğer bir imalathaneniz varsa veyahut sanayi ile uğraşıyorsanız öncelikle arsanın üzerinde kendinize uygun bir bina bir fabrika yapmanız en doğrusu olabilir. Bunun fizibilite çalışmasını iyi yapmanız gerekmektedir Böylece hem yeni bir fabrika sahibi olabilirsiniz hem de tam ihtiyacınız olan, istediğiniz şekilde planlanmış bir binanız olduğu için üretimi bir daha rahat, daha verimli yapabilirsiniz.

Sanayi imarlı arsanızı getirin amaçlı kullanmak istiyorsanız, yine çok iyi bir ön çalışma yapmanız gerekmektedir .Arsanın olduğu bölgede ne tür sanayi faaliyetlerinin olabileceğini bilmeniz gerekir. Bunun için de benzer sanayi bölgelerine bakabilirsiniz Böylece en revaçta olan sektörlerin ne olduğu, güncel olarak binalarda hangi özelliklerin bulunması gerektiği, binanın yerleşiminin ve yüklemelerin nasıl yapılabileceği gibi konuları inceleyip arsanıza buna göre bir bina yapmanızı öneririm.

Günün ihtiyaçları olan özelliklere cevap veremezsiniz arsanıza yaptığınız bina sonrasında size çok maliyetler çıkarır. Çünkü binanızı kiralayamazsınız veya satamazsınız.

Diğer türlü tabii ki üçüncü alternatif ise, arsanızı sanayi arsası  olarak satmaktır.

İster arsa olarak satın, isterseniz üzerine bir proje yapın. Ben bu konu ile alakalı uzman bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmanızı öneririm. Kendisi sizi birikimiyle yönlendirecektir. Bu konuda bizimle çalışmak isterseniz sitemizdeki iletişim bölümünden bizimle irtibat kurabilirsiniz.