Herhangi bir gayrimenkul alırken veya satarken tapuya gittiğinizde tapu masrafı ile karşılaşırsınız. Tapu devrini yapabilmeniz için yani herhangi bir yeri satmanız veyahut alabilmeniz için tapu masrafını ödemeniz gerekir. Tapu masrafını ödemeden işlemlerinizi yapmanız mümkün değildir.

Tapu masrafını kim öder?

Gayrimenkul sektöründeki en önemli konulardan bir tanesi de satış aşamasında doğacak tapu masraflarının kime ait olduğudur. Çünkü bu konu daha gayrimenkul satın almadan önce belirlenmedi ise ve son ana bırakıldıysa, alıcı ve satıcı arasında bazı sorunlara yol açabilir.
Herhangi bir gayrimenkul alıyorsanız veya satıyorsunuz tapuya gitmeden önce hatta daha en başında kaporayı vermeden önce, tapu masrafını kime ait olduğunu net olarak kararlaştırılmış olmalıdır.
Tapu masrafı normalde alıcı ve satıcı arasında eşit olarak paylaştırılıyor ve herkes toplam masrafın yarısını ödemiş olur . Ama bu kesin bir kural değildir, esas olan alıcı ve satıcı arasında daha önceden yapılmış olan sözleşme veya anlaşmadır
Örneğin 400 bin tl değerinde bir evinizi satıyorsunuz ve alan kişi ile net alacağınız rakam olan 400 bin TL olarak anlaştınız. Herhangi bir masrafa dahil olmadığınızı söylediyseniz, alıcı bütün tapu masraflarını karşılar. Buradaki karşılamaktan maksatımız, sizin payımıza düşen tapu masrafını da karşı tarafın ödemesidir. Yani sizin ödemeniz gereken tutar kanunen sıfırlanamaz, ancak sizin tutarınızı karşı taraftan alıp ödersiniz.

Tapu masrafı neye göre hesaplanır?

Tapu masrafı yüzde olarak aynıdır. Yani tapu masrafını belirleyen tek şey alınıp satılan gayrimenkulün değeridir. Gayrimenkulün değeri arttıkça tapuda ödeyeceğiniz masraflar artmaktadır.

Tapu masrafı yüzde kaçtır?

Tapu masrafı yüzde olarak: alıcı için %2 , satıcı için %2 ve toplamda ödenecek tutar % 4tür.
Örneğin satılan gayrimenkul 100.000 TL ise,
alıcı % 2 = 2000 TL,
satıcı da % 2 = 2000 TL ödeyecektir.
Yani her iki tarafın ödemesi gereken tutar her biri için 2000 TL dir .
( Bu arada 2017 yılı Mart ayında çıkan geçici bir kanun ile 30 09 2017 tarihine kadar tapu harcı %2 iki yerine, %1,5 olarak belirlenmiştir. Yani alan kişi de, satan kişi de, gayrimenkul değerinin %1,50 tutar tapu harcı olarak hesaplanır)

Tapu harcı nereye ödenir?

Tapu harçları daha alım satım işlemi yapılmadan önce Tapu Müdürlüğü’nün anlaşmalı olduğu banka şubelerine ödenir. Tapu devirini yapmadan mutlaka bu bankalara ödemenizi yapmanız gerekmektedir.

Tapu harcı yatırılan bankalar hangileridir?

Tapu harcı, Tapu Müdürlüğü’nün anlaşmış olduğu bankaları yapılabilmektedir. Bu bankalar arasında Kuveyt Türk, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Halkbank gibi bankalar bulunmaktadır tam listeye ulaşmak için aşağıdaki linke tıklamanız yeterlidir.
http://www.gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/yararli-bilgiler/anlasmali-bankalar-vergi-tahsil-yetkisi-verilen-bankalar
Tapu harcı haricinde ödemem gereken başka bir tutar var mıdır?
Bir gayrimenkul satış işlemi gerçekleştirdiğinizde, ödeyeceğiniz esas tutar tapu harcıdır ve bunun nasıl ödeneceği ve nasıl hesaplanacağını yukarıda göstermiş olduk. Bunun haricinde tapuda ödemeniz gereken sadece döner sermaye adı altında istenecek olan 200- 500 TL civarındaki bir masraftır.

Satmak istediğiniz gayrimenkulünüz mü var?

İletişim bölümünden bizimle irtibata geçin en kısa sürede verdi yerinde satış için size profesyonel destek verelim.