Bildiğiniz gibi her ağrısının kendine özel bir mimari vardır Bu imarlar yasada bilindiği gibi konut ticari sanayi ticari artı konut gibi imarlardır.

Bir arsanın imarı demek, oraya ne yapılabileceğini gösterir.  Arsalar 1/100000 denilen büyük planlardan başlayarak 1/1000 gibi küçük planları kadar Büyükşehir Belediyesi veya yerel belediyeler tarafından yayınlanmaktadır . Planlamalar yaparken bazı bölgeler yeşil alan bazı bölgeler ibadethane bazı bölgeler sanayi-fabrika,  bazı bölgeler ise konut veya ticari olarak belirlenmektedir . Bu tamamen şehir planlamacıları şehrin geleceğini düşünerek yaptıkları bir fidandır ve arsalar buhranlar doğrultusunda belirli bir mala sahip olurlar

Çok büyük hesaplamalardan sonra ilanı asılmakta ve sonrasında da uygulamaya geçmektedir.

Ve bu imarlar arsa sahibi tarafından sonradan değiştirilemez . Yani sizin konut imarlı bir ararsanız varsa belediyeye gidip ben burayı sanayi arkasına çevirmek istiyorum diyemezsiniz.

Peki diyelim ki ticari imarlı bir ararsanız var peki bu ticari imarlı arsaya ev yapılabilir mi ?Ticari imarlı arsalar daha çok iş merkezleri, ofis büro, çarşı, çok katlı mağaza, otel, sinema tiyatro, müze, restaurant, lokanta, dinlenme tesisi, yurt, finans kurumları, özel sağlık tesisleri gibi amaçlarla kullanılmaktadır daha farklı ticari amaçlarla bulunabilir Fakat bunların hiçbiri konuta yönelik olamaz

Yani ticari imarlı arsayı konut ve oturum amaçlı kullanamazsınız mutlaka ticari amaçlı bir proje yapmanız gerekmektedir

Ticari+Konut imarı ile, Ticaret imarı arasında ne fark var?

Bazı arsalarda ise imar durumu ticari + konut olarak görünmektedir. İşte bu arsalara Konut da yapabilirsiniz Bunlar genelde çok fazla gördüğümüz; alt tarafları dükkan olan üst tarafları konut olan bölgelerdir. Bazen projelerde de bunu görmekteyiz.

Büyük site olan projelerde, bir büyük binada örneğin alt katları dükkan ve alışveriş merkezi üst katlar ise konut olarak kullanılmıştır. Ama bunun için mutlaka Ticaret + konut imarlı gerekmektedir sadece ticari imarlı bir arsaya konut yapamazsınız.

Ticari imarlı arsanızı en iyi şekilde nasıl değerlendirirsiniz?

Önemli olan sizin ticari faaliyette olup olmadığınızı yani bir ticaret yapmayı düşünüp düşünmediğinizi planlamanızdır. Eğer herhangi bir ticaret yapmayı düşünüyorsanız bu arsanın üzerine tamamen kendinize özel, size hitap eden bir bina yaparak orada ticaret yapabilirsiniz. Örneğin bir yurt açarak, bir restaurant açarak veya ofis açarak burayı değerlendirebilirsiniz. Yani ticaret yaparak kendiniz para kazanabilirsiniz

Ticari imarlı arsamın üzerine ne yapmalıyım?

Diğer alternatifiniz ise buraya genel amaçlı bir çok şey için kullanılabilecek bir bina yapmaktır. Bina yaparken orada hangi firmaların, hangi sektörlerin ihtiyacı olduğunu iyi analiz etmeniz gerekmektedir Arsanın olduğu bölgeyi güzelce incelemenizi tavsiye ederim.

Hatta başka ilçelerde benzer şekilde arsalar varsa oraya gidip oralarda inceleyin. Böylece sizin arsanıza benzer yerlerdeki ticari gelişmeleri görebilirsiniz. Örneğin sizin ararsınız Çatalca’da ise, siz Büyükçekmece’ye yani daha önce şehirleşmiş bir bölgeye giderek ti ticari firmaların nereden başlayıp yavaş yavaş nereye doğru büyüdüğünü, hangi sektörlerin ilk başlayıp hangi sektörlerin sonradan geldiğini görebilirsiniz

Arsanıza bina yaparken bu karşılaştırmaya göre siz de gelecek sektörünün hangisi olduğunu tahmin edersiniz. Bu bahsettiğim değerlendirme oldukça önemlidir Bunu kesinlikle yapmanızı tavsiye ederim ve çoğunlukla hedefi 12’den vurursunuz. Çünkü ne olursa olsun şehir büyüdükçe,geliştikçe bir önceki gelişen bölge ile aynı şekilde gelişmektedir. İnsanların ihtiyacı aynı olduğu için bir önceki bölgede nasıl bir gelişim takip  edildiyse, emin olun sizin bölgenize de aynısı olacaktır.

Diğer bir alternatifimiz de tabii ki arsanızı arsa olarak satmaktır.

Ister arsa olarak satmak isteyin, isterseniz üzerine bir proje veya bina yapmak isteyin. Ben size bu konuda profesyonel bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmanızı öneririm. Kendisi bölgeyi analiz ederek size ihtiyaçları belirler. Ve daha doğru karar vermenize yardımcı olur.

Konuyla alakalı bizimle çalışmak isterseniz iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz