Emlakçılık piyasada bilinen tabiriyle bir gayrimenkulün alım satım veya kiralama işlemine aracılık etmek demektir.
Günümüzde emlakçılık bir çok kişi tarafından çok kolay şekilde çok büyük para kazanabilen bir meslek dalı olarak bilinmektedir veyahut zannedilmektedir.
Emlakçılık yapmanın kazançlı mı yoksa kazandırmayan bir meslek mi olduğunu yazımızın ilerleyen bölümlerinde beraber değerlendireceğiz , şimdi isterseniz bu mesleğe nasıl başlayabileceğinizi biraz anlatayım.

Emlak işine nerden başlamam lazım?

Emlak işini iki şekilde başlayabiliriz.
Birincisi kendiniz bir ofis açarak:
Bu işi yapmak istediğiniz bölgede size uygun yapacağınız işe uygun ve bütçenize uygun bir dükkan bulursunuz. Bu dükkanın dekorasyonunu ve mesleğinizin gerektirdiği demirbaşları tedarik edersiniz.
İsterseniz kendi markamız ile isterseniz piyasadaki bayilik veren bir markadan bayilik alarak dükkanınız açar ve mesleğe başlarsınız.
İkinci alternatif ise hali hazırda aktif olan bir emlak dükkanı veya gayrimenkul firmasında gayrimenkul danışmanı olarak bu işe girersiniz. Herhangi bir dükkan yatırımı ve masraf yapmadan mevcut bir gayrimenkul firmasında satış veya kiralamalarınıza başlayabilirsiniz.
Bunun hangisinin doğru olduğuna dair etrafınızda çok fazla fikir veren olacaktır. Ben kesinlikle şu madde doğrudur diyemiyorum . Kişi bazında hatta kişilik bazında ve bütçe bazında hangisinin doğru olduğunu ancak sizi dinleyerek ve detayları öğrenerek size söyleyebilirim.
Çünkü duruma göre her birinin de kendine göre avantajı olan bu iki yöntem , uygulama durumuna göre de size artılar ve eksiler getirecektir.
Her şeyden önce kendinizi bu sektöre hazırlamanız gerekir. Sektörün içine girdiğiniz zaman karşılaşacağınız zorluklar ve sizi yıldıracak engelleri önceden bilmeniz bu işi yapan insanlarla görüşmeniz ve adım adım ilerlemeniz gerekir.
Yoksa çok büyük umutlarla başladığınız bu yolculuğu bir anda sonlandırmak isteyebilirsiniz. Belki paranız belki de motivasyonunuz bir zaman sonra bitebilir.

Emlak işinde yapışan hatalar nelerdir?

Ben bu noktada emlakçılık işini 2 ayırıyorum.

1- Basit şekli ile satılan veya kiralanan yerleri CEP telefonu ile çekip internete koyanlar.Bu arkadaşlar maalesef emlakçılığı sadece internet ilanı zannediyor.
İnternete koyduktan sonra oturup bekliyor. Hatta hiç görmediği bir mülkün fotoğraflarını başka bir ilandan kopyalıyor. Kendi yeniden ilan veriyor.
İşlem yapıldığında da alıcı ve satıcı kendilerini karmaşık bir işin içinde bulabiliyor.
Hatta maalesef bazen taraflara fiyat farklı söyleniyor ve aradaki farkı emlakçı cebine atmaya çalışıyor.
Bu şekilde kolay para zannedip bu yola başvuranlar maalesef bir süre sonra kayboluyor.

Doğru gayrimenkul danışmanı nasıl olunur?

2- Gerçek gayrimenkul danışmanları.
Bu kişiler alıcı ve satıcıyı uzman bir şekilde yönlendirirler. Bütün süreci yönetir ve sonlandırırlar. Gayrimenkul yetkisini alır, profesyonel pazarlama yapar ve doğru fiyatta ve zamanında işlemi sonuçlandırır.
Birinci yöntemde çok fazla hayat süresi bulamazsınız, nefesiniz tükenir.
İkincisinde ise planlı ve çok çalışarak güzel başarılara imza atabilirsiniz.
Ben de aktif bir ticari gayrimenkul danışmanıyım ve ikinci yöntemi kullanan bir danışmanım. Yatırımcılarımıza çok kazandırmaya çalışıyorum ve onlar kazandıkça mutlu oluyorum.
Sizin de gayrimenkulünüz var satmak mı istiyorsunuz?
İletişim bölümünden bize ulaşınız, gayrimenkulünüzü kısa süre ve doğru fiyattan satalım.