Yine sıklıkla karşılaştığım olaylardan ve sorulardan bir tanesini bugün cevaplamaya çalışacağım.

Bir ev veyahut bir gayrimenkul almak istiyorsunuz ama alacağınız gayrimenkulün üzerinde ipotek var veyahut sizin kendi ipotekli gayrimenkulünüz var.  Ve siz bu gayrimenkulü satmak istiyorsunuz peki bu süreci nasıl gerçekleştireceksiniz.

İpotekli Ev Satmak Yada İpotekli Ev Almak

İpotekli ev nedir?

İpotek aslında çok geniş bir konu ama piyasada en çok bilinen ve en çok karşılaştığımız haliyle tarif edeceğim  Bir evi aldığınız zaman eğer bunu banka kredisi ile alırsanız yani bir kısmını peşin geri kalanı bankadan alarak krediye bağlarsınız o ev aslında borcunuz bitene kadar sizin değildir.

Çünkü paranın bir kısmını banka vermiştir ve esasen bankanındır yani banka üzerine ipoteklidir.

İpotek nasıl kaldırılır?

Evinizi aldığınız zaman bankadan aldığınız krediyi bitirmemiz gerekir , diğer türlü yukarıda belirttiğim şekilde ev esasen sizin değil bankanındır.

Ama eğer bankaya borcunuz bittiyse (bu bir erken ödeme de olabilir veya kredinizin normal zamanında da bitirmiş olabilirsiniz) bundan sonra artık ev sizindir.

Ama ipoteğinizi kaldırmak için bankanızla görüşmeniz gerekir . Bankanız ipoteğin nasıl kaldırılacağına dair size bilgi verecektir. Mutlaka ek bazı küçük de olsa ücretler çıkaracaklardır . Bunları da ödedikten sonra ve gerekli işlemleri yaptıktan sonra eviniz üzerindeki ipoteği kaldırmış olursunuz.

İpotekli ev satılır mı veya alınır mı?

Gayrimenkulde genellikle ipotekli yerler çok fazla alınıp satılmıyor . Bu, ipotekli olduğun zaman alınamadığı anlamına gelmez ama genel kullanım itibariyle piyasada ipotek kaldırılıp ondan sonra satışı veyahut alış yapılmakta.

Ama diyelim ki şartlar uymadı ve ipoteğin kaldırılması mümkün olmadı . Bu durumda evinizi satabilir misiniz?

Teknik olarak buna vereceğim cevap evettir yani enikonu bu ev satılabilir. .

Tabii ki burada en önemli etken karşı tarafın bunu kabul etmiş olmasıdır

Buradaki süreçteki farklı olan tek şey karşı taraf ile birlikte yani alıcı iseniz satıcı ile birlikte, satıcı ilgilisiniz alıcı ile birlikte bankaya gitmenizdir. Çünkü evinizi siz borcu ile karşı tarafa devretmiş oluyorsunuz . Evinizin üzerindeki ipotek kalkmıyor, sizin borcunuzu bundan sonra karşı taraf ödemeye devam ediyor.

Bankaya gitmeniz gerekir . Neden?

Çünkü banka karşı tarafa bunu devir etmek istemeyebilir . Yani diyelim ki gayrimenkulünüz var ve satmak istiyorsunuz ama alıcının çok fazla kredibilitesi yok . Bu nedenle banka ipoteği karşı tarafı devretmek istemeyebilir. Çünkü bu banka için bir risk oluşturur.

Eğer karşı taraftan alacağımız kapora sizin burcunuzu kapatıyorsa bu kapora ile borcunuzu kapatıp ipoteğinizi kaldırıp borçsuz ve ipoteksiz olarak karşı tarafı gayrimenkulünüzü devredebilirsiniz yani satabilirsiniz.

İpotekli gayrimenkulün alınır mı?

Yine teknik olarak bunu vermen gereken cevap evettir .Yani bütün şartları yerine getirmeniz halinde ipotekli bir gayrimenkulü teknik olarak başka bir kişi üzerinden kendi üzerinize alabilirsiniz.

Buradaki süreci satış ile aynıdır yani karşı tarafla anlaşacaksınız ve bankaya gideceksiniz. Banka size sürece dair bilgilendirme yapacaktır . Siz bu süreçteki adımları yerine getirirseniz bundan sonra artık o evin borcunu sizin borcunuz olur ve borç ödemeye devam edersiniz.

Profesyonel desteğe ihtiyacınız mı var?

Gayrimenkul alım satım ve kiralama ile alakalı profesyonel destek ve gayrimenkul danışmanlığı hizmeti ihtiyacınız için lütfen sitemizin iletişim bölümünden bizimle irtibata geçin.