Konut kredisi almak için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartları esas olarak 2 ana başlık altında toplayabiliriz.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Birincisi: Size bağlı olan şartlardan. Yani gelir durumunuz, daha önce bankalarda olan kayıtlarınızı yani kredibiliteniz bunlardan başlıca olanlardır. Bankalar size istediğiniz krediyi vermesi için sizi araştırılar. Daha önce ödenmemiş kredi borcunuz varsa veya ödenmemiş kredi kartınız varsa , kredibiliteniz düşük demektir.
Böyle durumlarda banka size kredi vermez.

Kredi alırken bankanın dikkat ettiği konu kredi notunuzdur.

Kredi notumu nasıl öğrenirim?

Örneğin kredi notunu yüksek olduğu zaman kredi alma ihtimaliniz daha çok artmaktadır. Günümüzde kredi notu uzun kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun için Findeks internet sitesine girip kayıt olmanız yeterli. Findeks internet sitesi www.findeks.com.tr

Findeks internet sitenizden kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. Bunu için sizden yaklaşık 5TL gibi bir ücret tahsil edilecektir ama ben krediye başvurmadan buradan puan almanızı öneririm.

Yine gelirinizin, kredi miktarına uygun olması lazım. Yani 500,000 TL kredi istiyorsanız ama gelirinizin 1800 TL ise buna onaylama iz zor.

Bu durumlarda aynı evdeki birkaç kişi beraber kefil olarak başvurmanız size avantaj sağlayacaktır.

İkincisi: Alacağınız gayrimenkulün krediye uygun olması gerekir.

Alacağınız gayrimenkulün özellikle kat irtifakı olmasına dikkat ediniz. Yani arsa tapusu olduğunda kredi alamayabilirsiniz.

Arsa tapusu ve kat mülkiyetinin ne olduğunu sitemizde ilgili bölümlere bakarak öğrenebilirsiniz.

Konut kredisine nasıl başvururum?

Bütün bu şartları sağlıyorsanız;

Şimdi yapacağınız şey banka ile iletişime geçmektir. Çünkü bu aşamada bazı başvuru ve evrak süreci olur. Banka bunu sizin için organize eder.

Size gerekli evrakları söyler, siz de bunları tedarik edip başvurunuzu tamamlayınız.
Bu süreçte bankanın her isteğine evet demek zorunda değilsiniz. Benim tavsiyem banka ile nazikçe pazarlık etmenizdir. Her konuda onları zorlamaya çalışın. Bu gerek fiyat, gerek dokümantasyon konusunda olabilir.

Konut kredisi faiz oranları nedir?

Konut kredisi, bankaların verdiği en düşük oranlı kredilerdir. Diğer krediler (ticari, şahsi vs.) Çok daha yüksek oranla verilir.

Bankaların konut kredisi oranları bankadan bankaya değişir. Eskiden her bankanın sitesine tek tek bakmak gerekirdi ama şimdi size bir anda bütün bankaların oranlarını gösteren internet siteleri mevcut. Onları kullanabilirsiniz.

Bu oranları aldıktan sonra bankanızla görüşürken yine bir pazarlık yapmayı unutmayın. Ufacık bir oran indirimi size ciddi rakamsal avantaj sağlar.

Ben kredi çektikten sonra faiz düşerse ne olur?
Diyelim siz yıllık 10% oranla kredi çektiniz. 2 yıl sonra oranlar 8% oldu. Bu durumda banka ile görüşerek ödemlerini ve borcunuzu 8% e göre yapılandırabilirsiniz.

Tam tersi olursa, yani siz kredi çektikten sonra oran yükselirse siz eski orandan ödersiniz. Yani burada tüketiciyi koruyan bir tutum izlenir.

Konut kredisi dosya masrafı ne kadardır?

Bu konuda bankadan bankaya değişmekte. Bazı bankalar masraf almazlar ama bu durumda oranlarına dikkat edin. Oranları daha yüksek olabilir. Aynı şekilde bazen oranı düşük bir banka, sizden çok miktarda dosya masrafı alır ve toplamda zarar edersiniz.

Konut kredisini erken öderseniz ne olur?

Bankalar sizden erken ödeme ücreti almak isteyeceklerdir. Yine burada pazarlık ederek bu miktarı düşürmeye çalışın. Ama benim şahsi tavsiyem eğer erken ödeme imkanı varsa bir an önce ödeyin ve gerekli işlemleri yaparak tapunuzdaki ipoteği kaldırın.

Konut kredi kaç günde çıkar?

Başvuru evraklarını tamamlayıp başvurdukları sonra sonra en geç 1 hafta içinde çıkıyor. Ama bankadan bankaya bu durum değişiklik gösterebilir.
Bankadaki müşteri temsilciniz sürekli irtibat halinde olarak bilgi alabilirsiniz.

Ev almak mı istiyorsunuz?

Sitemizdeki iletişim bölümünden bizimle irtibata geçerseniz size profesyonel danışmanlık desteği vererek yönlendirebiliriz.