Konya ilimiz iç Anadolu bölgesinin güneyinde yer alır, 40.814,00 km2’lik alana sahiptir. İnsanlık tarihinin ilk yerleşim alanı olarak bir çok tarih kitabında yer alan güzel ilimiz, bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bir çok medeniyete ait izler taşıyan bir ilimizdir.

Sayısız tarih, doğal ve kültür zenginliğine sahip  olan Konya ilimiz yetiştirdiği İslam büyükleri ile de tanınmaktadır.

Konya’nın 3’ü merkez ilçe olmak üzere toplamda 31 adet ilçesi bulunmakta , merkez ilçeleri Meram, Karatay ve Selçukludur.

Konya ili, doğal açıdan kuzeyinde Haymana platosu, kuzeydoğuda Cihanbeyli Platosu ve Tuz Gölü’ne, batısında Beyşehir Gölü’ne ve Akşehir Gölü’ne, güneyinde Sultan Dağları’ndan başlayan Karaman ilinin güneyine kadar devam eden, Toros yayının iç yamaçları önünde bir fay hattı boyunca oluşmuş volkanik dağlara, doğusunda ise Obruk platosuna kadar uzanır.

Konya ili sınırları içerisinde  Türkiye’nin en büyük alüminyum ve magnezit yatakları, çimento, kömür, kil ham maddeleri, kurşun-çinko,  barit madenleri ile önemli oranda yeraltı suyu rezervleri bulunmaktadır. Tuz üretiminde de Konya ili önemli bir şehirdir.

Konya ili toprakları açısından tarıma uygun bir araziye sahiptir, özellikle buğday ekimine uygundur. Türkiye’nin buğday ambarı sayılır.nüfusun %75’i tarım ile uğraşmakta kalan bölümde hayvancılık, balıkçılık, avcılık gibi işler yer alır.

Ekili alanların çoğunluğu tahıla dayalı çalışmaktadır,  geri kalanında şeker pancarı,  patates, soğan, haşhaştır.

Konya genişleyen iş alanları ve büyüyen yapısı ile sanayi  olarak da büyümektedir.Tarıma elverişin yoğunluğu bakımından sanayisi de bu yönde büyümektedir. Rafine tuz üretimi, şeker fabrikaları, makine ve motor üretimi yapan Tümosan, Konsantaş makine ve döküm sanayi ticaret A.Ş, Özsan Şekerleme sanayi, Genaş Genel Gıda Sanayi, Çumpaş Çumra patates ve zirai ürünleri değerlendirme A.Ş.

Tarıma dayalı çalışan Konya un merkezi olması açısından, tüm Türkiye olmak üzere otomatik un değirmenleri kuran  ve komple un değirmeni makinaları yapan sanayi vardır.

Konya hava, kara, demir yolu, hızlı tren hattı ile gelişmiş ulaşım ağı ile hem iş hemde ziyaret etmek isteyenler için rahat ve konforlu ulaşım ağı sağlamaktadır.

Konya Konut Projeleri

Palmaris Botanika

19.500 M2 lik alan üzerine projelendirilen Palmaris Botanika,  şehrin konforunu ve lüksünü bir arada sunan, yeşilin bütün tonları ile sizi ferah ve temiz bir hava ve benzersiz manzarası  ile  sizi karşılamaktadır. Palmaris Botanika kaliteli işçilik, kaliteli malzeme, konfor, en yeni tekneloji, geniş sosyal yaşam fırsatları ile size yeni ve güzel bir yaşam sunmaktadır.

Temaşehir Konya

Torkam İnşaat Şirketi tarafından  Emlak Konut güvencesi  ile hayata geçirilen  bu güzel proje  728 konut ve 152 dükkandan meydana geliyor. Temaşehir’de, 130 m2 ile  370’m2 büyüklük aralığında  değişen  5 tip daire seçeneği bulunmaktadır.Tema şehrin önemli özelliklerinden biride  daire içi tasarımların ödüllü iç mimarlar tarafından hayata geçirilmesidir. 42. cadde adında güzel bir caddeye sahip olacak Temaşehir, şehrin ruhunu sıcaklığını hissettirecek aynı zamanda size dünyaca ünlü markalar ile tanışma fırsatı verecek bir cadde sunuyor. Cadde dükkanları, mağazaları, restoran, kafe, modern tarzda camisi, gençlik ve kültür merkezi ile her yaşa her ihtiyaca göre farklı mekanlara sahip Temaşehir Konya size yaşamı keyif ile sunmaya hazırlanıyor.

Doğa Şehir Plus

210.000 m2’lik alanda Dağ mühendislik tarafından  inşaatı gerçekleşiyor. Doğa Şehir Plus daha yeşil bir proje, daha mavi bir gökyüzü sloganı ile iddialı bir projeyi bizlere sunarken hem konfor, hem doğalı bir arada yaşama fırsatı veriyor. Doğa Şehir Plus da çoğu projede görmediğimiz doğallık bize sunulmakta bu  sitenin içinde kendi meyve bahçenizden kopararak meyve  yeme fırsatı bulunuyor. Alışveriş mekanları, spor merkezi, çocuk oyun alanı gibi birçok özelliğe sahip Doğa Şehir size yaşamın tüm güzelliklerini sunarken konfor ve lüksü bir arada yaşatıyor.

Hakim Konakları

Okkalar inşaat tarafından yapılan  Hakim konakları geniş sosyal donatılara sahip olup yüzme  havuzu, kafe, hobi atölyesi, çocuk kulübü, spor salonu, hamamı, toplantı salonu gibi geniş sosyal alanlar ile Hakim Konakları yaşanması keyifli bir site sunuyor.

Ulaşım olanakları geniş olan hakim konakları, hava alanına 15 dakika, Selçuklu Üniversitesi 8 dakika,  hastane 3 dakika, otobüs terminali 5 dakika, tren garı 35 dakika olup her yere rahat bir ulaşım sağlanmaktadır.