Projelerde  oda metre karesi nasıl hesaplanır?

Günümüzde artık bir çok dilde ve bölgede yeni konutlar proje olarak yapılmaktadır. Bunlar ister site olarak yapılmış olsun ister tek bina olarak yapılmış olsun güzel bir şekilde projelendirilmekte ve metrekareler net olarak hem belediyelere bildirilmekte hem de satılan insanlar bundan haberdar edilmektedir.

Projelerdeki metre kareler kendi içinde farklı hesaplama yöntemleri ile hesaplanmakta. Örneğin brüt metre kareler net metre kare üzerine bazı bölümler eklenerek hesaplanmaktadır. 100 metre² net olan bir konutun bazen brütü 140 150 metre²’ye kadar ulaşabilmektedir. Bu genellikle şehir merkezlerinde İstanbul’da Mecidiyeköy gibi yerlerde brütle net arasındaki fark diğer bölgelere göre daha çoktur.

Çünkü şehir merkezlerinde otoparkı çok büyük bir lükstür ve arsa fiyatları pahalı olduğu için her daireye verilen otopark – depo gibi alanlar genellikle net metre kare üzerine eklenmektedir. Böylece 100 metrekare net olan bir dairenin otopark depo bodrum kömürlük gibi kullanılan alanlar da eklendiği zaman 150 metrekare gibi brüt bir hesap ortaya çıkmaktadır. Satışlarda her zaman brüt metre kare üzerine yapıldığı için bu birazcık alıcıya dezavantaj oluşturmaktadır.

Oda metrekaresi nasıl hesaplanır diye sorduğumuzda, şehir dışındaki projelerde brüt ve net arasındaki fark biraz daha az olabiliyor. Yukarıda belirttiğimiz örnekteki 100 metrekare net olan bir dairenin brüt metre karesi 130 metrekare olarak hesaplanabilmektedir. Çünkü şehir dışında arsa maliyetleri daha düşük olduğu için o daireye yapılan bazı faaliyetler veya alanlar hesap edilmemekte ve satarken bu alan brüt metre kare üzerine eklememektedir. Böylece şehir dışındaki konutların fiyatları daha uygun olarak satıla bilmektedir.

Özel ve tek başına yapılmış bir binadaki metre kareler nasıl hesaplanmaktadır?

Brüt ve net metre kare hesaplanması maalesef herhangi bir kanuna tabi değildir . Bu nedenle yapan müteahhit  kendi kafasına göre brüt metre kareler oluşturabilmektedir. Satın alırken buna çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü büyük projelerde alan kişi brüt metre kareye çok sorun çıkarmazken özel binalarda alan kişi brüt ve net arasındaki farkı dikkat etmekte ve evin gerçekte kaç metre kare olduğunu bakmaktadır.

Bu nedenle özel bir binadan konut alırken net ve brüt arasındaki farkın neden oluştuğunu,  yapan firmaya veya müteahhide sormanız gerekmektedir

Ölçüm yapılarak metre kare nasıl hesaplanır?

Konutlarda metre kareyi kendiniz öğrenmek istiyorsanız en iyi yöntem elinize bir metre almaktır yani odaları teker teker dolaşarak en ve boylarını ölçmektir . Böylece evin tam olarak net metre karesini bulabilirsiniz . Brüt metre kareyi bulurken banyo, hol gibi kullanım alanını da ölçmeyi lütfen unutmayın çünkü bunlar dairenin içerisinde kullanılan alanlardır.

Örneğin bir ölçüm yaptınız. Odaları ve kullanım alanlarını topladığımız zaman 100 metrekare olduğunu gördünüz. Bu ; net 100 metrekare anlamına gelmektedir. Kullanılmayan asansör boşlukları ve binada daireler arasındaki kalan yerler gibi diğer inşaat için kullanılan alanları eklediğiniz zaman brüt metre kareye ulaşırsınız. Genellikle tek binalarda yani özel yapılmış, proje olmayan-site olmayan tek binalarda %10-%15 gibidir.

Bu fark da oda metrekaresi nasıl hesaplanır sorusunu alıcıların aklına getirmektedir.

Yani net olarak 100 metrekare bulduğunuz bir daireyi %15 eklediğiniz zaman brüt metre karesi 115-120 metre² gibi olacaktır.

Evler net metre kare mi yoksa brüt metre kare üzerinden mi satılmaktadır?

Bizim web sitemizde bütün Türkiye’den ziyaretçimiz olduğu için genelleme yapmak doğru değildir. Bazı bölgelerde veyahut şehirlerde net metrekare baz alınıyor bazılarında ise büyük metre kare baz alınıyor. Ama genel itibariyle yeni projelerde veyahut binalarda brüt metrekare üzerinden satış yapılmakta. Bunu öğrenmenin en doğru yolu tabii ki satın alacağınız kişi veya firmaya bu metrekarenin brüt mü net mi olduğunu sormaktır.

Yani yeni bir konut alacaksınız bu ister yatırımlık olsun ister kendiniz oturmak için olsun aldığınız konutun bölgedeki diğer rakiplerine göre fiyatlarını araştırırken diğer rakiplerinin net metrekare üzerinden mi yoksa brüt metre kare üzerinden mi satış yaptıklarını sormanız gerekir. Böylece adil bir karşılaştırma yapmış olursunuz

Eviniz var satmak veya kiralamak mı istiyorsunuz?

Evinizi satmak veya kiralamak konusunda uzman bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmanızı öneririm. Gayrimenkul farklı bir iştir ve sadece fotoğraf çekip ilan koyarak bunun başarılı olabilmesi çok kolay değildir. Bu nedenle uzman bir gayrimenkul danışmanı size evinizi kiralamak veya satmak konusunda destek olacaktır.

Bizim ile iletişim bölümü üzerinden irtibata geçerseniz profesyonel uzman gayrimenkul danışmanı desteği alabilirsiniz.