Günümüzde herkesin ev ihtiyacı var. Kimi oturmak, kimi yatırım için ev aramakta.

Ülkemiz oldukça genç nüfusa sahip. Her yıl 400.000 çift evleniyor. yani 400.000 adet sadece bu çiftler için eve ihtiyaç var. Aynı zamanda 100.000 çift boşanıyor. Yani 100.000 adet de boşanan kişiler için ev ihtiyacı var.

Benzer şekilde maalesef Suriye’deki olumsuz koşullardan dolayı ülkemize çok sayıda giriş oldu. Hem bu kişilerin, hem onların da çocukları için ev ihtiyacı artarak devam edecek.

Yatırımcılar ayrı bir grup olarak değerlendirilebilir. Bu kişiler her halükarda ellerindeki birikimlerini daha da çoğaltmak için konut alım satımını yapacaklardır.

Kentsel dönüşüm yine ayrı ve büyük bir kalem olarak önümüzde duruyor. Yılda binlerce ev ihtiyacı bulunmakta.

Bütün istatistikleri gözüne aldığımızda, her yıl çok sayıda konut ihtiyacı olduğu aşikar.

Peki konut alırken herkesin elinde belli bir birikimi oluyor mu?

Tabii ki hayır.

Birçok kişi peşinat verip kalanı öderken, diğer kişiler ise evleri peşinatsız almak istiyor.

Peşinat ev nasıl alınır?

Günümüzde bir inşaatı yapmak çok maliyetli olmaya başladı. İnşaat şirketleri de haliyle çok yüksek fiyatlar ve peşinatlar alıyor. Bunun en önemli sebebi toprak fiyatlarının artması. Diğer maliyetler ise inşaat malzemeleri ve reklam maliyetleri.

Yani bir konut projesine gittiğinizde genelde 20% peşin kalanı banka kredisi ile satıyorlar. Anlaşmalı oldukları bankalar ile de çalışma seçeneğini size sunuyorlar.

Bu peşinat oranı projeye göre değişiyor.

Özel Projelerde Peşinatsız nasıl alırım?

Özellikle büyük şehirlerdeki projelerde peşinatsız alma imkanı oldukça azaldı. Sadece bazı firmalar peşinattan sonra kalan miktarı banka kredisi yerine senet yapabiliyor. Böylece bankaya gitmeden işinizi firmada hallediyorsunuz.

Emlakkonut ve Toki ile peşinatsız alma imkanı

Önceki yıllarda bunu yapabiliyorlardı ancak şimdi peşinatsız satılmıyor maalesef.  Ama bu projelerde peşinat miktarına göre yapılmış farklı ödeme yöntemleri oluyor ve siz de bunların birini seçebiliyorsunuz. Böylece daha az peşinat gerektireni seçebilirsiniz.

Peşinatsız ev almak için tavsiyeler

 

  • Öncelkle eğer burası özel bir proje ise pazarlık güçlü bir tekniktir. Yani ne yapıp ederek daha az peşinat vermeye bakın. 30% istiyorlarsa 15% vermek için ısrarlı olun.İnşaat projelerine gittiğinizde 70% satıldı gibi standart şeyler söyleyebilirler. Aldırmayın. Pazarlıkta ısrarcı olun.Hatta düşünmek için birkaç gün isteyin. Tekrar ısrar edin. Ne kadar düşürürseniz kardır.
  • Eğer Emlak konut, Toki gibi projelerden alıyorsanız bütün ödeme yöntemlerini iyice inceleyin. Satışçılara ayrıca sorun. Daha az peşinatlı ödeme genellikle olacaktır.
  • Küçük bir bina yani bir müteahhidin binasından alıyorsanız bu sefer pazarlık imkanı daha fazla. Hatta bu kişilere çek, senet gibi evraklar vererek vadeyi uzatabilirsiniz. Ama bu kişileri seçerken dikkat edin. Projenin bitmeme veya geç kalma durumunu iyice incelemeniz lazım.
  • 2.el bir ev alıyorsanız ve bunu banka ile yapacaksanız, banka ile de pazarlık edin. “standart olarak böyle” cümlelerine aldırmayın ve ısrar edin.
  • Özel projelerde lansman zamanını takip edin. Bu dönemde daha müsamahakar olurlar ve peşinat düşer.

Bahsettiğim yöntemler ile örneğin ev fiyatı 400.000 TL ve peşinat 25% ise ; bu 100.000TL yapar.

Ama siz pazarlıkla 15% düşürebilirsiniz. Bu da peşinatı 60.000 TL yapar. Yani 40.000 TL daha az ödersiniz.

Bir projeden ev mi almak istiyorsunuz?

Bizimle irtibata geçin ve size profesyonel gayrimenkul danışmanlığı desteği verelim. Projeyi sizin için araştırıp sizi bilgilendirelim ve daha çok kazanmanız için yanınızda olalım.