Bildiğiniz gibi 6 Nisan da ülkemiz gidecek yeni bir yönetim sistemi olan Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemini oylayacağız.

Öncelikle evet hangisi çıkarsa çıksın sonucunu ülkemiz için şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.

Yapılacak oylama ülkemizin geleceği açısından gerçekten çok tarihi ve çok büyük bir öneme sahip.

Milyonlarca Türk vatandaşı kendi geleceklerini yakından ilgilendiren bu oylamaya eminim çok yüksek katılım göstererek düşüncelerini ortaya koyacaklardır.

Medeni ve demokratik bir şekilde sonuçlanmasını umut ediyor , referandumdaki evet veya hayır oyu kullanan herkese oy kullandığı için şahsen teşekkür ediyorum. Düşünceniz ne olursa olsun bu demokratik hakkınızı kullanmak üzere sandığa gitmenizi tavsiye ediyorum.

16 Nisan ülkemizin tarihi için olduğu kadar, benim sektörüm olan gayrimenkulü sektörünü de çok yakından ilgilendiren bir tarih olacak.

15 Temmuz 2016’da geçirdiğimiz malum işgal girişiminden sonra 2017 yılında Nisan 16 tarihinde elimize gelecek olan sandık, ülkemiz için gerçekten büyük bir eşik noktası.

Ben tabii ki kimsenin siyasi görüşüne alıyorduk şuna karışamam. Bir profesyonel olarak sadece ortaya çıkacak sonucun kendi sektörüme olan etkilerini ön görmeye çalışacağım.

Bütün ülkelerde olduğu gibi , ülkemizde de gayrimenkul sektörü ve piyasa istikrarlı siyasete bağlıdır. Bir ülkenin piyasa koşulları ve siyasi durumu ne kadar öngörülebilir olursa gayrimenkul sektörü be o kadar hareketli ve kazandıran bir sektör durumunda olur.

Referandumda “evet” çıkarsa ev fiyatları nasıl etkilenir?

İhtimallerden ilki tabii ki “evet” çıkması ile ilgili olacak.

Evet çıkması şu andaki mevcut iktidar ve kadroların aynen devamı anlamına gelecek ve öncesinde bilen yatırımcılar için daha öngörülebilir bir piyasa koşulu ortaya sunacaktır.

Daha önce bildikleri simaların ve yönetim tarzının devamını gören yatırımcılar daha hızlı harekete geçmeyi düşünebilir.

Böyle bir durumda özellikle 17 Temmuz krizini atlatan ülkemizin 2014 lerde ulaştığı hızlı yükseliş performansıyla ulaşmasında öngörebiliriz.

Referandumda “hayır” çıkarsa ev fiyatları nasıl etkilenir?

İkinci ihtimal tabii ki sonucun “hayır” çıkmasıdır.

Tarihi boyunca onlarca çıkmaz gibi görünen olaya şahit olan ve üstesinden gelen ülkemiz ister evet ister hayır çıksın bu sonucunda üstesinden gelecektir.

“Hayır” çıkmasından sonra siyasi olarak bir çalkantının olabileceği ve sonrasında belki bir erken seçimin de ihtimal dahilinde olduğunu zannediyorum toplumdaki herkes görmekte.

Seçim dönemleri hangi ülkede olursa olsun piyasanın ve yatırımların nispeten durakladığı dönemlerdir, bu sadece bizim ülkemize has bir durum değildir.

Referandumda “hayır” çıkması durumunda sonrasında oluşabilecek bir erken seçim sürecinin de neticelenmesini beklemek zorunda kalacağız ve büyük ihtimalle yatırımcılar o seçimin de sonucundan sonra yatırımlarına yön vereceklerdir.

15 Temmuz gibi çok büyük bir olayı geçirdiğimiz 2016 yılında dahi ev satışlarının arttığını gördük. Bu durum, insanlarımızın ülkemize olan ve geleceğimiz olan inançlarının çok büyük bir göstergesidir. Bu gösterge referandum sonrasında ortaya çıkacak sonucunda üstesinden gelebileceğimizin ispatıdır.

Bir siyasetçi değilim, sadece oyunu kullanacak bir vatandaş ve ortaya çıkacak iki ihtimalin sektörü hakkındaki sonuçlarını ön görebilecek bir profesyonelim.

Hangi sonucun daha iyi olduğunu belki de hepimiz birkaç on yıl sonra farkına olacağız. Ama ne olursa olsun yazımın başında da belirttiğim gibi çıkacak referandum sonucunun ülkemiz ve insanlarımız adına hayırlara vesile olmasını diliyorum.