Doların artmasının veya azalmasının konut fiyatlarındaki etkisini göz önünde bulundurmak gerekir.
Bir çok gazetede veya televizyon kanallarındaki programlarda doların ani yükseliş gösterdiği zaman bunun konut fiyatlarında olan etkisi konuşulur.

Dolar Artarsa Ev Fiyatları Ne Olur?

Peki dolar yükseldi zaman konut fiyatları artar mı yoksa azalır mı?

Bir evin yani konutun satılması için buna talip olan alıcıları iki gruba ayırabiliriz:
Birincisi bu evi yatırım amaçlı almak isteyenlerdir. Bu kişiler normal piyasa şartlarından biraz daha uygun fiyatlı konutlar alırlar , sonrasında bu konutları biraz bekletip satabilirler veyahut içine dekorasyon yaparak satıp buradan kar etmek isterler. Yani aldıkları evin içinde kendilerinin oturma gibi bir durumu söz konusu değildir.
İkinci grup ise bundan sonra belki hayatlarının geri kalanını geçirecekleri kendilerine uygun bir ev arayan kişilerdir. Bu kişiler kendilerinin hayali olan bir yerde yaşamak isterler. Genellikle birikimlerinin büyük bir kısmı hazırdır ve uzun bir süre konut arayışı içinde olurlar . Aradıkları konutu buldukları zaman da eğer fiyatlar çok fazla ve kısa zamanda bir yükseliş göstermediyse yani piyasada bir anormallik yoksa direk satın alma işlemine başlarlar.
İşte piyasanın çok zor durumda dahi olduğu dönemlerde yapılan işlemler , genellikle aradığı tam konutu bulan kişilerin bu eve sahip olmak istemesinden kaynaklanır.

Dolardaki artışın konut alımındaki etkisi nedir?

Herhangi bir şeyin fiyatını, piyasada olan talep belirlemektedir . Konutta da aynı şekilde eğer talep fazla ise konut fiyatları artmaya devam eder.
Doların hızlı şekilde yükselmesi durumunda yukarıda bahsettiğim birinci grup olan yatırımcı grubu parasını genellikle dövizde tuttuğu için kurun yükselmesini de fırsat bilerek konut yatırımını yavaşlatırlar. Yani paralarını dolar veya euro olarak dövizde olduğu için dövizin artmasını fırsat bilip nereye kadar yükseleceğini görmek isterler
Dövizin hızlı yükselişi bu kişilerin oturduğu yerden para kazanması anlamına gelir ve bu nedenle bankadaki paralarını oynatmadan sadece döviz artışıyla kazanç elde etmeyi beklerler.
İkinci grup olan yani evin içinde oturacak olan kişiler ise bu dönemde eğer gerçekten istedikleri evi buldular ise ve eğer birikimleri dolarda değil TL’de ise direk konutu almak isterler.
İkinci grubun içinde de birikimini döviz olarak yapanlar varsa, onların da bir süre daha beklediklerini görebiliriz
Dövizin kısa sürede çok hızlı şekilde artması durumunda örneğin 2016 sonu ve 2017’nin başında görebileceğimiz gibi konut satışlarında belirli bir süre duraksama veyahut daha az hızlanma olabilir.
Bu da konut fiyatlarında kısa da olsa belirli bir süre aynı seviyede seyretme gibi bir durumu önümüze getirecektir.

Dövizin konutta inşaat maliyetini etkisi nedir?

İnşaat sektöründeki bir çok ham maddenin girişi maalesef döviz üzerinedir yani kurun artışı ile birlikte inşaat maliyetlerinde de artışların gerçekleşmesi kaçınılmazdır.
Bu da müteahhit firmalarına belirli bir maliyeti getirir. Bu firmalar da tabii ki bu maliyeti satacakları kişilerden almak zorundalar ve konutların fiyatlarına artırmak zorundalar.
Döviz kurundaki hızlı yükselişler piyasada belli bir süre yatay seyir getireceği için inşaat firmaları konut fiyatlarına anında zam yapamazlar . Zaten büyük inşaat firmaları bugün yapacağı bir inşaatın maliyet sözleşmesini belki bir sene önce yapmıştır . Yani bugünün döviz maliyeti onlara bir sene sonra yansıyacaktır.
Bu durum, ev almak isteyenler için aslında bir fırsattır. Çünkü dövizin arttığı günlerde hemen konut fiyatlarında yükseliş olmaz. Siz bu dönemlerde konut alırsanız, bir sene sonra dövizin etkileyeceği maliyetlerden kaçırmış olursunuz.
Kısaca toparlayacak olursak yukarıdaki maddelerimizin her biri çok önemli ama bir cümleyle ifade etmek gerekirse ; dövizin hızlı arttığı dönemler piyasalarda oluşan belirli bir süre yavaşlama ve inşaat firmalarının döviz maliyetlerinden dolayı belki bir sene sonra fiyatlarının artırmasına göz önünde bulundurarak zam önce konut almanızı tavsiye ederim.
Çünkü böyle dönemlerde pazarlık için eliniz çok güçlü olacaktır ve inşaat firmalarının maliyetlerinden dolayı bir sene sonra satacakları konutlardaki pahalılık size yansımamış olacaktır.

Eviniz var ve satmak mı istiyorsunuz?

İletişim bölümünden bize ulaşın. Profesyonel destek ile zamanında ve değerinde satın.