Benim de içinde bulunduğum sektörümle ilgili bazı yorumlar ve yenilikler hakkında yazacağım bugün.

Emlak sektörü geçmişi uzun yıllara dayanan bir sektör.  Çünkü konut, işyeri, arsa  ihtiyacının giderilmesi, yatırımlar ile kazanç sağlanması anlamında çok önemli bir yere sahip.

İster konut ister işyeri, arsa olsun emlak ihtiyacınız olduğu müddetçe emlak sektörü ve gayrimenkul danışmanları ile muhatap olmak durumunda kalırsınız.

Bizler emlak sektöründe olan gayrimenkul danışmanları olarak (alıcı veya satıcı fark etmez) hangi tarafta isek, bulunduğumuz tarafa daha fazla kazandırmak ve işlemlerini daha hızlı sonuçlandırmak için görev alırız ve bunu yerine getirmeye çalışırız.

Yurt dışındaki emlak sektörü algısı ülkemizdekine göre çok daha farklı. Özellikle gelişmiş ülkelerde bizim sektörümüz gerçekten profesyonellik anlamında iyi bir noktadadır ve mülk sahipleri de gayrimenkul danışmanlarının tam olarak ne iş yaptıklarını , onların kendilerine kazandırdıklarını onlarla çalışmanın avantajlarını gayet iyi bilmektedirler.

Bu nedenle gelişmiş ülkelerde gayrimenkul sahiplerinin hemen hemen hiçbiri gayrimenkulünü kendi satılmaz veya kiralamak . Gayrimenkulünün satacağı veya kiralayacağı zaman mutlaka profesyonel bir gayrimenkul danışmanı ile çalışır.

Kimler emlakçı gayrimenkul danışmanı olabilir?

Şu an itibariyle ülkemizde emlakçı yani gayrimenkul danışmanı olmanız için önünüzde herhangi bir engel yok . İsteyen herkes altyapısına ve tahsiline bakılmaksızın sektör edilebilmekte.

Gayrimenkul danışmanı olmak için ne yapmalıyım?

Maalesef bulunduğumuz ülke şartları şu anda hiçbir şey yapmasanız da değil gayrimenkul danışmanı olmanızı sağlayabiliyor. Açacağınız basit bir dükkan veyahut mevcut bir emlak dükkanında çalışmaya başlayarak bu sektöre giriş yapabiliyorsunuz.

Ülkemizde kimler emlakçılık yapıyor?

Kimler yapmıyor ki? Ülkemizde emlak işi yapmak çok küçümsenmekte ve herkesin yapabileceği bir iş olarak görülmekte. Bu nedenle emekliler, ev hanımları, öğretmenler, büfeler… Yani herkes bu işi yapmaya çalışıyor . Bu da düzensiz bir piyasa koşulu ortaya sunuyor.

Peki son zamanlarda bahsedilen emlak komisyonculuğu sertifikası nedir?

Ülkemizdeki emlak sektöründe çalışanların herhangi bir kritere tabi olmaması sebebiyle çok fazla şikayetler olmakta ve istenmeyen bazı durumlarla karşılaşılmaktadır.

Çünkü ülkemizde alışkanlık olarak herhangi bir emlakçı ile çalıştığınızda onun kim olduğunu, mezuniyetini, daha önce nerede çalıştığını,  ne gibi işler yaptığını sormazsınız. Yerinizi kiralar veya satar ve sonrasında unutursunuz.

Halbuki biri ile ticaret yapmak istediğiniz zaman onu tanıyarak ticaret yapmalısınız.  Karşınızdaki muhatap kimdir ,ne iş yapar ,nereden mezundur, yeri nerededir , daha önce neler yapmıştır gibi soruları mutlaka sormalısınız.

Ülkemizde emlak sektöründeki bu düzensizliğe bir düzen getirebilmek için devlet tarafından bazı çalışmalar yapılmakta . Bunların en başında da uzun zamandır konuşulan emlak komisyonculuğu sertifikası geliyor.

Emlak komisyonculuğu sertifikası ne işe yarar?

Adından da anlaşılacağı üzere gayrimenkul danışmanı veya emlak komisyoncusu veya emlakçı olmak istediğiniz zaman bu sertifikaya sahip olmanız bekleniyor. Bu şu anda kanunlaşmış değil ama önümüzdeki dönemde yasalaşması bekleyen bir durum.

Yani emlakçı olmadan önce belirli bir temel eğitim alıp sonrasında sertifika sahibi olup Ondan sonra işinize başlaya Bileceksiniz.

Emlak komisyonculuğu sertifikası nasıl alınır?

Henüz kanunlaşmamış olmasına rağmen şu anda taslak halinde olan bu düzenleme gündeme geldiği andan itibaren farklı kurumlar veya firmalar bunun eğitimini vermeye başlamış durumdalar.

Birçok kurs , emlak komisyonculuğu sertifikası eğitimi vermeye başladı. Hatta bunlardan bazıları uzaktan eğitim yani online eğitim veriyor. Böylece kursa gitmek zorunda kalmadan videolarla eğitim alıp sonrasında gidip sınava giriyorsunuz.

Emlak komisyonculuğu sertifikasını kim veriyor?

Bazı özel kurslar veya devlet kurumları bu sertifikanın hem eğitimini hem de kendisine veriyorlar. Yani sınavda başarılı ile geçmeniz halinde sertifikanızı alabiliyorsunuz.  Eğer gittiğiniz kurum bir devlet kurumunda tabii ki en güvenlisi olacaktır.

Ama  kursunuz özel bir kur ise, milli eğitim tarafından yetkili olup olmadığına bakmanız lazım . Yaptıkları sınavının geçerliliği var mı , verdikleri komisyon sertifikasının geçerliliği var mı , bunu bilmeniz lazım.

Emlak komisyonculuğu sertifikası ücreti nedir?

Şu Gün itibariyle baktığımız zaman online kurslar 300-400 Tl den başlıyor 600-700 TL ne kadar ulaşabiliyor.

Emlak sektöründe yer almak istiyorsanız ve gayrimenkul danışmanı olarak  benim ofisimde çalışmak isterseniz iletişim bölümünden bana ulaşmanız yeterli. Kendiniz hakkında bilgi verirseniz size dönüş yapabilirim .