Taşınmaz vaadi sözleşmesi alıcı ve satıcının bir gayrimenkulün satışında hemen önce yaptıkları ve bütün satış sürecini özetleyen bir sözleşmedir .

Burada satılan gayrimenkulün bir dükkan olduğunu düşünerek sözleşmemizin nasıl yapılması gerektiğini anlatmaya devam edelim.

Örneğimizde bir dükkan portföyümüz var yani satılık durumda olan bir dükkan var. Fiyatımızı ve dükkanımızı beğenen bir alıcı dükkanımıza talip oldu diyelim. Een son yapılan fiyat pazarlıklarından sonra artık tam olarak bir noktada bir araya gelindi ve alıcı-satıcı ortak noktada buluştular.

Bu dükkanın 1 milyon TL’ye satış yapılması için anlaşıldığını düşünelim.

Bildiğiniz gibi bir gayrimenkulün (bu ister dükkan ister ev, ister fabrika olsun) satışı gerçekten çok önemli ve profesyonellik isteyen bir süreçtir. Yani bir gayrimenkulün fotoğrafını çekip internete koyarak direk oradan satılmasını beklemek çok kişi tarafından yapılan bir hatadır. Böyle bir süreç uygulandığı zaman o gayrimenkulün uzun süre satılmadığını , adım adım fiyatının gerileyerek en son olarak aslında satılabileceği değerden çok daha düşük bir değere satıldığını örneklerle görebilirsiniz.

Yani bir gayrimenkulün satılması için o gayrimenkulün fiyat tespitinden tutun nasıl pazarlanacağına kadar birçok farklı ve profesyonellik gerektiren adımlar vardır.

Ben bunu şu şekilde özetliyorum. Örneğin bir ayakkabıya ihtiyacınız olduğu zaman gidip ayakkabının derisini alıp, tabanını alıp, bağcıklarını alıp bir fabrika veya dükkan açıp o ayakkabının işçiliğin yapıp ondan sonra ayakkabıyı giymiyorsunuz. Yaptığınız şey; bir ayakkabı dükkanına girerek işi ayakkabıcılık olan bir insandan ücreti mukabilinde ayakkabınızı almak.

Ayakkabı imal etmek nasıl bir uzmanlık gerektiriyorsa ve bir meslek ise, bir gayrimenkulün satışı da aynı şekilde uzmanlık gerektiren bir meslektir. Bu konu ülkemizde maalesef birçok kişi tarafından önemi tam olarak anlaşılmayan bir konudur.

Büyük gayrimenkul yatırımcıları her zaman profesyonel gayrimenkul danışmanları ile çalışırlar. Örneğin Profesyonel bir gayrimenkul danışmanı olarak hizmet verdiğim yatırımcılarıma, gayrimenkullerini satarken en iyi fiyattan en hızlı şekilde satılabilmesi için farklı stratejiler oluştururum ve bütün süreci baştan sona ben yönetirim.

Bu süreç sonunda gayrimenkul sahibi hem zamandan kazanmış hem de süreç boyunca benim yönetmemden kaynaklanan satış stratejilerinin den dolayı daha çok kazanç elde etmiş olur.

Dikkat ederseniz büyük gayrimenkul yatırıcımları benim gibi Profesyoneller ile çalışır. Bu bile profesyonel gayrimenkul danışmanı ile çalışmak konusundaki gerekliliği anlatmak için bence yeterlidir .

Taşınmaz vaadi sözleşmesi ne zaman yapılır?

Bir gayrimenkul satılık ise ve alıcı ile satıcı fiyatta anlaştılarsa artık taşınmaz vaadi sözleşmesi yapılmasının zamanı gelmiştir.

Taşınmaz vaadi sözleşmesinde neler yer alır?

Öncelikle satılacak olan gayrimenkulün bütün detaylarını yazmanızı tavsiye ederim.

-Ada parsel numarası, tam adres bilgisi ve tapuda olabilecek bütün detaylar yazılmalıdır.

-Ek olarak bu gayrimenkulün tam olarak satış tutarının ne olduğu yazılmalıdır

-Alınan kapora miktarı da belirtilmelidir

-Kaporadan sonra kalan miktarın ödemesinin nasıl yapılacağı belirtilmelidir

-Anlaşma tarihi ve ayrıca tapuda satış yapılacak tarih belirtilmelidir

-Alıcı satıcı ve bir şahit olarak örneğin gayrimenkul danışmanı bilgisi ve imzaları bulunmalıdır.

Bu liste uzayarak gidebilir ama yukarıda belirttiğim maddeler hemen hemen sizin için yeterli olacaktır . Gayrimenkulün özelliğine göre bunları eklemeler veya çıkarmalar yapabilirsiniz.

Taşınmaz vaadi sözleşmesinde nelere dikkat edilmelidir?

Taşınmaz vaadi sözleşmesinde imzası olan kişiler mutlaka o gayrimenkulün gerçek sahibi ve o gayrimenkulün gerçek alıcısı olmalıdır. Yani oğlu, amcası kardeşi vs. olmamalıdır.

Bu kişilerin TC numaraları Nüfus cüzdan fotokopileri , bu sözleşmeye eklenirse çok daha yararlı olur. ek olarak tapunun bir fotokopisini de bu sözleşmeyi eklenmesine tavsiye ederim.

Satmak istediğiniz gayrimenkulünüz mü var?

Ben bir ticari gayrimenkul uzmanıyım. Satmak istediğiniz dükkan, fabrika , Plaza, AVM , depo gibi ticari gayrimenkulleriniz olduğunda satışı konusunda profesyonel destek almak isterseniz iletişim bölümünden bizimle irtibat kurabilirsiniz